Hong Kong Polisi Deepfake Dolandırıcılığıyla İlgili Uyarıda Bulundu

Kandırılan Polisler Deepfake Rekreasyonlarıyla Karşılaştı

Hong Kong polisi, bir video konferansına katılmak için kandırılan personelin, aslında deepfake rekreasyonlarıyla karşılaştığını açıkladı. Kıdemli müfettiş Baron Chan Shun-ching, şehrin kamu yayıncısı RTHK’ya verdiği demeçte, “Çok kişili video konferansta, [gördüğü] herkesin sahte olduğu ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Şüpheler Mesaj Aldıktan Sonra Başladı

Chan, olayın şüpheli bir mesaj alımıyla başladığını belirtti. Çalışan, şirketin İngiltere merkezli finans direktöründen geldiği iddia edilen bir mesaj aldıktan sonra şüphelenmeye başlamış. Baron Chan Shun-ching, “Başlangıçta, çalışan, gizli bir işlemin gerçekleştirilmesi gerektiğinden bahsettiği için bunun bir kimlik avı e-postası olduğundan şüphelendi. Bununla birlikte, işçi video görüşmesinden sonra şüphelerini bir kenara bıraktı, çünkü katılan diğer insanlar tıpkı tanıdığı meslektaşları gibi görünüyor ve ses çıkarıyorlardı” dedi.

Toplam 200 Milyon Hong Kong Doları Dolandırıldı

Polis memuru, görüşmedeki diğer herkesin gerçek olduğuna inanan işçinin toplam 200 milyon Hong Kong doları (yaklaşık 25.6 milyon dolar) havale etmeyi kabul ettiğini söyledi. Dolandırıcılar, deepfake teknolojisi kullanarak, işçiyi kandırmayı başardılar.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Hong Kong Polisi Deepfake Dolandırıcılığıyla İlgili Uyarıda Bulundu için yorumda bulun

    Hong Kong Polisi Deepfake Dolandırıcılığıyla İlgili Uyarıda Bulundu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hong Kong Polisi Deepfake Dolandırıcılığıyla İlgili Uyarıda Bulundu için ilk yorumu yapabilirsin.