Bir çok kişi elektronik cihazlara isim veriyor!

İnsanların modern teknolojilere ve cihazlara karşı tutumları hakkındaki “Dijital Batıl İnançlar” adlı araştırma anketinin sonuçlarını yayımlandı. Araştırmaya göre ülkemizde katılımcıların yüzde 39’u, elektronik cihazlarına isim veriyor.

İSTANBUL (İGFA) – Birçok kişi elektronik ev aletlerine cihazın çalışmaması durumunda konuşabilecekleri veya tekrar çalışmaya başlamaya ikna edebilecekleri canlı varlıklarmış gibi davranıyor.

Örneğin, Türkiye’de katılımcıların yüzde 84’ü akıllı southbet telefonları, yüzde 44’ü televizyonları, yüzde 40’ı dizüstü bilgisayarları, yüzde 15’i elektrikli su ısıtıcıları ve kahve makineleri yüzde 16’sı akıllı hoparlörleri ve yüzde 21’i robot elektrikli süpürgeleriyle konuşuyor.

Kaspersky anketine göre, tüm katılımcıların yüzde 73’ü sesli komutlar dışında cihazdan çalışmasını istemek veya donarsa cihaza küfür etmek için konuşuyor.

Ayrıca Türkiye’de kullanıcıların yüzde 43’ü hasar gören, düşen veya kırılan cihazlarına karşı empati duyuyor.

Kaspersky Türkiye Genel Müdürü İlkem Özar, insanların dijital cihazlarına daha fazla bağlandıkça, elektronik aletlerine arkadaşları veya evcil hayvanlarıymış gibi davranma eğiliminde olduğunu belirterek, “Bu nedenle cihazlarına karşı güven ve empati duygusu geliştiriyorlar. Bununla birlikte tıpkı tüm kişilerarası ilişkilerimizde olması gerektiği gibi burada bir denge kurmak ve bazı nesnellikleri ve sınırları korumak önem taşıyor. Aksi takdirde bu güveni kendi amaçları için kullanabilecek siber suçlularla karşılaşma riskleri her zaman bulunuyor. Dijital cihazlara ve robotik sistemlere duyulan aşırı güven, kullanıcıları kişisel bilgilerini paylaşmaya, şüpheciliklerini ve temkinliliklerini azaltmaya ve sonuç olarak siber suçluların kurbanı olmalarına southbet giriş neden olabiliyor” diye konuştu.

Kişisel verilerin güvenliğini sağlamak için, güvenlik ipuçlarına uyulması da önem taşıyor:

  1.     Yazışmalar da dahil olmak üzere sosyal ağlarda gizli bilgileri (telefon numarası, pasaport bilgilerini) saklamayın veya yayınlamayın;
  2.     Gizli verileri şifrelenmiş biçimde, örneğin parolalı bir arşivde paylaşın;
  3.     Her hizmet için güçlü ve benzersiz şifreler kullanarak hesaplarınızın korunmasını sağlayın (farklı harfler, sayılar ve özel karakterler içeren 12 karakterden oluşan), bunları şifre yöneticilerinde saklayın;
  4.     Buna izin veren hizmetlerde iki faktörlü yetkilendirme kurun;
  5.     Amaçları kişisel veya ödeme bilgilerini çalmak olan bir kimlik avı sitesine gitmenizi engelleyecek güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.

Kaynak : İGFA

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Bir çok kişi elektronik cihazlara isim veriyor! için yorumda bulun

    Bir çok kişi elektronik cihazlara isim veriyor! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bir çok kişi elektronik cihazlara isim veriyor! için ilk yorumu yapabilirsin.