Bakan Koca: Deprem Bölgesinde Mobil Sağlık Ekipleri 1 Yılda 802 Bin Kişiye Hizmet Verdi

Deprem Bölgesindeki Hizmetler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, mobil sağlık ekiplerinin deprem bölgesinde köy köy dolaşarak, bir yılda 802 bin 715 kişiye hizmet verdiğini belirtti.

Deprem bölgesinde 1 yılda 3 milyon 130 bini aşkın bebek ve çocuk, 850 bin 500’ü aşkın gebe izlemi gerçekleştirildiğinin bilgisini veren Koca, Hatay’da bebek ve çocuk izlemi sayısının 221 binin, gebe izlemi sayısının ise 59 binin üzerinde olduğunu aktardı.

Sağlık ve Kurtarma Ekiplerinin Çalışmaları

Açıklamasında depremin ardından sağlık ve kurtarma ekiplerinin sahadaki çalışmalarının görüntülerine de yer veren Koca, “Geçen yıl 6 Şubatta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen şehirlerin her birine hizmet verecek şekilde, 176 acil müdahale ünitesi ve 34 sahra hastanesi kurulmuş bu sahra hastaneleri ve acil bakım ünitelerinde toplam 590 bin 468 hasta tedavi altına alınmıştır. Bölgede bir yılda toplam 49 milyon 83 bin 73, sadece Hatay’da 4 milyon 58 bin 370 birinci basamak muayenesi gerçekleştirildi” şeklinde konuştu.

6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli iki depremde bölgeden hava yoluyla 2 bin 580, kara yoluyla 48 bin 758, deniz yoluyla 327 olmak üzere, toplam 51 bin 665 yaralının nakli gerçekleştirildiğini belirten Koca, “Umutların hayata dönüştüğü tüm hastalarımız için sağlık çalışanlarımız adına gururluyuz” dedi.

Gazal Çalışkan’ın Örnek Davranışı

Koca, paylaşımında, 6 Şubat’taki Pazarcık merkezli ilk depremde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nde kuvözdeki bebekleri korumaya çalışırken güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerle takdir toplayan hemşire Gazal Çalışkan’ın görüşlerine de yer verdi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Sağlık
  • Bakan Koca: Deprem Bölgesinde Mobil Sağlık Ekipleri 1 Yılda 802 Bin Kişiye Hizmet Verdi
  1. Bakan Koca: Deprem Bölgesinde Mobil Sağlık Ekipleri 1 Yılda 802 Bin Kişiye Hizmet Verdi için yorumda bulun

    Bakan Koca: Deprem Bölgesinde Mobil Sağlık Ekipleri 1 Yılda 802 Bin Kişiye Hizmet Verdi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bakan Koca: Deprem Bölgesinde Mobil Sağlık Ekipleri 1 Yılda 802 Bin Kişiye Hizmet Verdi için ilk yorumu yapabilirsin.