Çıralı Sahilinde Deniz Kaplumbağaları Sezonunu Açtı

Caretta Caretta Türü Deniz Kaplumbağaları İçin Önemli Bir Dönem

‘Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin kırmızı listesinde nesli tükenme tehlikesi altındaki türler arasında bulunan caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının Türkiye’deki en önemli üreme alanlarından Çıralı sahilinde bu yıl ilk yuvaların tespit edilmesiyle sezon başladı. Düzenlenen etkinlikle tespit edilen 2 yuva kafeslerle korumaya alındı.

Geçen Yıla Göre Erken Başlayan Yuvalama Sezonu

2023 yılında Mayıs sonunda başlayan yumurtlama sezonunun bu yıl 1 ay önce başladığı belirtilen Çıralı’da geçen yıl 105 yuvada tespit edilen 9 bin civarında yumurtadan 5 bin 332 yavru denize ulaşmıştı. Kaymakam Ahmet Solmaz, “Birkaç gün önce ilk yumurtalarını bırakmak için carettalar Çıralı sahilimize ulaştı. Biz de bugün o yuvaları koruma altına almak için ekiplerimizle bir araya geldik.

Rekor Beklentisi Sezon Sonunda

S.S. Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi Başkanı Habib Altınkaya, “2024 yılı deniz kaplumbağası sezonunu ilk yuvamızla başlatmış bulunmaktayız. Bu sene erken yuvalama başladı. Nedenleri büyük ihtimalle deniz suyu sıcaklığı düşmedi, hava sıcaklığının yüksek olması sebebiyle deniz kaplumbağaları normalden 1 ay önce geldi. Bu sene de rekor kıracağımızı tahmin ediyoruz” dedi.

Belediye ve Sivil Toplum İş Birliği

Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Baytekin, “Burada 3 kurumun iş birliği söz konusu; belediyemiz, milli parklar ve kooperatif. Belediye olarak personel desteği ve yuvaların korunmasında kullanılan kafeslerin yapımı, alımı aşamasında destek veriyoruz ve bu desteği 10 yıldır sürdürüyoruz. Bundan sonra da devam edecek” ifadelerini kullandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Çıralı Sahilinde Deniz Kaplumbağaları Sezonunu Açtı için yorumda bulun

    Çıralı Sahilinde Deniz Kaplumbağaları Sezonunu Açtı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çıralı Sahilinde Deniz Kaplumbağaları Sezonunu Açtı için ilk yorumu yapabilirsin.