AİHM’den Belçika’daki Başörtüsü Yasağı Kararına Ret

AİHM, Belçika’daki Başörtüsü Yasağına Karşı Nihai Kararını Verdi

AİHM, 2001-2004 yıllarında doğan ve Maasmechelen’de yaşayan 3 Müslüman Belçika vatandaşının, Flaman bölgesindeki ortaokullarda uygulanan başörtüsü yasağına karşı yaptığı itirazı değerlendirdi.

AİHM Kararının Gerekçesi

Mahkeme, “başvurunun kabul edilemez olduğuna” oy çokluğuyla karar verdi. Gerekçede, “Mahkeme mevcut davada, itiraz edilen yasağın yalnızca İslami örtüyle ilgili olmadığını, görünür tüm inanç sembollerine ayrım gözetmeksizin uygulandığını” belirtti.

Mahkemenin İhlal İddialarına Yanıtı

AİHM, başörtüsü yasağının “başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve kamu düzeninin korunması gibi izlenen amaçlarla orantılı olduğunu” savunarak “düşünce, vicdan ve din özgürlüğünü” ihlal etmediğini kaydetti.

Belçika’da Flaman Toplumu Eğitim Konseyi (GO), 2009’da başörtüsünü yasaklama kararı almıştı. Başörtüsü yasağına karşı açılan davalarda farklı kararlar alınmış, ancak AİHM’in son kararı yasağın dini özgürlüklere aykırı olmadığını belirtti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. AİHM’den Belçika’daki Başörtüsü Yasağı Kararına Ret için yorumda bulun

    AİHM’den Belçika’daki Başörtüsü Yasağı Kararına Ret için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak AİHM’den Belçika’daki Başörtüsü Yasağı Kararına Ret için ilk yorumu yapabilirsin.