TBMM’de 3 bakanlığın daha 2023 bütçelerine onay

ANKARA (İGFA) – Görüşmeler sırasında, grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

Daha sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 6 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiasına ilişkin kendilerine davanın ihbar edildiği, 2 Aralık günü davaya müdahil oldukları bilgisini verdi. Süreci takip edeceklerini belirten Yanık, “Daha önceki ihmallerle alakalı, takipsizlik kararı veren savcıyla alakalı HSK soruşturma başlattı, takip edeceğiz. Doktorla alakalı Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı, bunu takip edeceğiz.” diye konuştu.

“2020’de olayı bildiğinizi söylüyorsunuz, süreci takip etmemişsiniz.” eleştirilerine ise Yanık, “Bir ceza soruşturmasının devam etmesi başka bir şeydir, bir mağdurun risk altında olduğu bilgisiyle bize gelmesi başka bir şeydir. Soruşturma evresi başka bir şeydir, kolluk tarafı başka bir şeydir. Bakanlık olarak mağduru korumakla yükümlüyüz. Dava açılmamış, soruşturmayla ilgili hiçbir süreç bilmiyoruz. Dolayısıyla bizden kendi başımıza gidip birtakım tasarruflar bekliyorlar. Bu hangi usule uygun? Bu arkadaşlarımız bunu biliyorlar fakat şu anda böyle konuşmak onlar için daha çok getirisi olan tutum.” yanıtını verdi.

Daha önce yaptığı konuşmaların çarpıtıldığını vurgulayan Yanık, istismarın, şiddetin mahallesi olmadığını, her yerde her zeminde karşılarına çıkabildiğini dile getirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 6 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiasına ilişkin, “Ülkemizde infiale yol açan çocuk istismarı konusu anlatılan gibiyse neyini konuşalım, gereği yapılmalı.” dedi.

Muayenelerin kısıtlandığı iddialarına açıklık getiren Koca, muayeneleri sınırlamaya yönelik bir yönetmelik yayınlamadıklarını belirtti. Böyle bir niyetlerinin de bulunmadığını ifade eden Koca, yönetmeliğin temel amacının hasta güvenliğini sağlamak ve özel hastanelerin planlama dışına çıkmasını engellemek olduğunun altını çizdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “HDP’li belediyelerin hiç yolsuzluk yapmadığı” yönünde gün içerisinde değerlendirme yapıldığını anımsatarak, “İki alan var, birisi terörle, birisi yolsuzluklarla alakalı. 98 belediye başkanı, şu ana kadar 883 yıl ceza aldı. Görevden alınan belediyelerde usulsüzlük yapılmadığı yönündeki söylemler doğru değil.” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, bütçelerin kabul edilmesinin ardından, 6. turda yer alan kurumların bütçelerini görüşmek üzere birleşimi, bugün saat 11.00’de toplanmak üzere kapattı.

Kaynak

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

  • Ana Sayfa
  • TBMM’de 3 bakanlığın daha 2023 bütçelerine onay
  1. TBMM’de 3 bakanlığın daha 2023 bütçelerine onay için yorumda bulun

    TBMM’de 3 bakanlığın daha 2023 bütçelerine onay için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TBMM’de 3 bakanlığın daha 2023 bütçelerine onay için ilk yorumu yapabilirsin.