Ankara’da ulaşım zammı itirafı! Çaresiz bir belediye…

ANKARA (İGFA) – Ankara Büyükşehir Belediyesi, ulaşım zammını ilginç bir açıklamayla duyururken, yeni asgari ücret vatandaşın eline geçmeden zam yapan belediyeler arasına girdi.

Belediye bu zammı, “Başka çare kalmadı: Ankara’da ulaşıma zam konusu hakkında açıklama” şeklinde duyurması tepkilere yol açtı. Bursa Büyükşehir Belediyesi ise, “ulaşıma zam yok” açıklaması yapmıştı.

İşte belediyenin açıklaması;

“EGO Genel Müdürlüğü otobüslerinde kullanılan 1 metreküp CNG fiyatı 2019 yılının Nisan ayında 1,67 TL iken günümüzde 20.77 TL’ye yükselmiştir.

03 Ocak 2023 Salı 13:47

EGO Genel Müdürlüğünün 2022 yılı Kasım ayı giderleri şu şekildedir:

– Doğal Gaz: 140.5 Milyon TL

– Elektrik: 65.7 Milyon TL

– Personel: 111.2 Milyon TL

– Mazot: 26,5 Milyon TL

– Bakım ve Onarım: 30 Milyon TL

– ÖHA ve ÖTA Destekleri: 8 Milyon TL

KASIM AYI TOPLAM GİDER: 382 MİLYON TL

KASIM AYI TOPLAM BİLET GELİRİ: 120 MİLYON TL

AYLIK ZARAR 262 MİLYON TL’DİR.

Bu durum sürdürülebilir değildir. Her ay oluşan bu devasa zarar yine Ankara halkının parasıyla kapatılmaktadır. EGO, 1863 adet otobüsle hizmet vermektedir ve bunun yüzde 84’ü CNG’lidir. CNG fiyatı indirilmediği ya da vergilerle ilgili yeni bir düzenleme gelmediği takdirde biniş ücretlerinde fiyat artışı kaçınılmaz olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Ankara’da ulaşım zammı itirafı! Çaresiz bir belediye… için yorumda bulun

    Ankara’da ulaşım zammı itirafı! Çaresiz bir belediye… için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ankara’da ulaşım zammı itirafı! Çaresiz bir belediye… için ilk yorumu yapabilirsin.