GSF öğrencilerinden 'Bursa'da Bir Cumhuriyet Kumpanyası'

Bursa Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Cumhuriyetimizin 100. Yıl kutlamaları kapsamında danslarıyla müzikleriyle bir tiyatro oyunu sahneliyor.

BURSA (İGFA) – Türk tiyatrosunun en çok sahnelenen oyunlarından seçkilerle hazırlanan oyun Cumhuriyetin 100. yılına tiyatronun penceresinden bakıyor.

Tarihsel olarak tiyatroda iz bırakan oyunların ele alındığı, Türk tiyatrosunun ölümsüz yazarları ve eserlerinin yer aldığı oyun anlamlı bir seçki olarak sahneye aktarılan Bursa’da Bir Cumhuriyet Kumpanyası oyunun yazar ve yönetmenliğini Dr. Öğretim Üyesi Tülay Yıldız Akgül ve Bursa Devlet Tiyatrosu sanatçısı aynı zamanda sahne sanatları sözleşmeli öğretim elemanı Ali Bircan Teke üstlendi.

100. yılda Lüküs Hayat’tan Fehim Paşa Konağına, Yedi Kocalı Hürmüz’den Midas’ın Kulaklarına, Keşanlı Ali Destanından Sersem Kocanın Kurnaz Karısına ve ilk kadın oyuncumuz Afife Jale’ye herkesi bir araya getiren oyunun müzik koordinatörlüğünü Prof. Dr. Ayhan Helvacı yaptı.

Canlı müziğin yer aldığı oyunun müziklerine katkı sunanlar arasında Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi Ud hocası Kaan Ayhan, kanun hocası Osman Çiçek ve perküsyon da okulun öğrencilerinden Çağrı Bulut yer alıyor.

Oyun için özel olarak sözlerini Doç. Dr. Mine Artu Mutlugün’ün yazdığı bestesini Prof. Dr. Ayhan Helvacı’nın yaptığı bir 100. yıl marşı da ilk seslendirilmesi bu oyunda yapılacak.

50 kişilik bir kadronun yer aldığı “Bursa’da Bir Cumhuriyet Kumpanyası” oyunu için Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan ve Bölüm Başkanı Prof. Ali Sait Liman ve tüm bölüm hocaları “Türk tiyatrosunun unutulmaz yazarları ve eserlerini bu anlamlı günde seyircileriyle buluşmaya davet etti.

Oyun, 27 Ekim 2023 saat: 18:00’de Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan Salonu’nda ilk gösterimini yapacak, ikinci gösterim ise 15 Kasım ‘da Tayyare Kültür Merkezinde saat 20:00’de olacak.

Oyunun yıl boyunca Bursa’nın ve Türkiye’nin başka şehirlerinde de gösterim yapılması planlandı.

Kaynak : İGFA

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. GSF öğrencilerinden 'Bursa'da Bir Cumhuriyet Kumpanyası' için yorumda bulun

    GSF öğrencilerinden 'Bursa'da Bir Cumhuriyet Kumpanyası' için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak GSF öğrencilerinden 'Bursa'da Bir Cumhuriyet Kumpanyası' için ilk yorumu yapabilirsin.