Ankara’da Gelir Uzmanları Vergi Denetiminde

Ankara Vergi Dairesi, İşletmeleri Denetledi

Ankara genelinde 250 gelir uzmanıyla kafe, restoran, pastane, fırın ve eczane işletmeleri üzerinde vergi denetimleri gerçekleştirildi. Ankara Vergi Dairesi Başkanı Yüksel Duman, denetim öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Denetimde Neler İncelendi?

Kayıt dışılıkla mücadele kapsamında saha ve risk esaslı denetimlerin devam ettiğini belirten Duman, denetimlerin kapsamına ilişkin şu bilgileri verdi:

  • Kayıt dışı faaliyetlerin tespiti
  • Yeni nesil ödeme cihazı kullanımı
  • İşletmeye ait olmayan pos cihazı kullanımı
  • Banka hesapları aracılığıyla yapılan tahsilatlara karşılık fiş ve fatura düzenlenip düzenlenmediği
  • Belge düzenine uyulup uyulmadığı
  • Kayıt dışı işçi çalıştırılması
  • Kira bedelinin banka kanalıyla ödenip ödenmediği

Vatandaşlara KDV Çağrısı

Kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında denetimlerin artarak devam edeceğini belirten Duman, vatandaşlara şu çağrıda bulundu:

“Vatandaşlarımızdan, satın aldıkları ürün veya hizmete ait ödeme kaydedici cihaz fişi veya faturaları talep etmeleri ve bu belgelerde KDV oranlarının doğru uygulanıp uygulanmadığı kontrol etmelerini rica ediyoruz. Belge düzenlemeyen veya yanlış düzenleyen firmalar için doğrudan Başkanlığımız iletişim kanalları üzerinden bize ulaşabilecekleri gibi CİMER ve VİMER üzerinden yapacakları bildirimlerle de bu konu bizim tarafımızdan hassasiyetle araştırılacak.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Ankara’da Gelir Uzmanları Vergi Denetiminde için yorumda bulun

    Ankara’da Gelir Uzmanları Vergi Denetiminde için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ankara’da Gelir Uzmanları Vergi Denetiminde için ilk yorumu yapabilirsin.