Genel Başkan Bilgen'den siyasete felsefik bakış

HİSAR Derneği’nin haftalık toplantısına katılan Türkiye’nin Sesi Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen, alternatif toplumsal siyaset adına siyasetin merkezin partilerin değil halkın konulması gerektiğini savundu.

N. Asuman ÖZER / ANKARA (İGFA) – HİSAR Derneği’nin “Alternatif Toplumsal Siyaset” konusu işlediği sohbete Dernek Başkanı Avukat Yusuf Ziya Kıvanç’ın “Adalet Sisteminin Önemini” vurgulayan açılış konuşmasıyla başladı.

Haftanın konuğu Türkiyenin Sesi Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen’in konuşmasıyla devam eden toplantıda Bilgen’in Yunan Filozofu Aristo ve Aristokrasiye vurgu yapması dikkat çekti.
Siyasi partilerdeki pramit şeklindeki örgütlenmeden ve partinin değişmezi genel başkan otoritesinden bahseden Bilgen ABD’de parti teşkilatının olmadığını, sadece seçim zamanı çalışan seçim ofislerininin olduğunu söyledi.

Ayhan Bilgen, ülkemizde genel başkanın seçtiği delege ve delegenin seçtiği genel başkan döngüsünün değişmesi gerektiğini vurgulayarak bu sistemde demokrasiden bahsedilemeyeceğini söyledi. Toplantıda en ilgi çeken ikinci konu ise Bilgen’in siyasetin merkezine partilerin değil, halkın konulması gerektiğini söylemesi oldu.

“Eski siyaset alışkanlıkları siyasette toplumu aktif özne olmaktan çıkarıp pasif nesne, oy deposu haline getiriyor” diyen Bilgen, “Eski Yunan’dan beri siyaset felsefesi, insanca yaşam için erdemli bir tercih olarak kabul edilir. Kişisel kariyer hesapları, kapalı kulis siyaseti ve halktan kopuk ittifak hesapları muhalefete ve siyasete olan güveni derinden sarstı” dedi.

Korku ortamının seçmenin tercihlerini etkileyeceğini ve elindekini de kaybetme refleksiyle oy kullanacağını söyleyen Bilgen, “Alternatif siyasetin yeni bir düşünsel sentez yapması, yeni yüzlerle hareket etmesi, yeni bir güven verecek söz üretmesi gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak : İGFA

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Genel Başkan Bilgen'den siyasete felsefik bakış için yorumda bulun

    Genel Başkan Bilgen'den siyasete felsefik bakış için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Genel Başkan Bilgen'den siyasete felsefik bakış için ilk yorumu yapabilirsin.