Yunanistan’da Düzensiz Göçmenlerin Ölümleriyle İlgili Soruşturma Talebi

Radikal Sol İttifak Üyesi Yorgos Psihoyos’tan Çağrı

Yunanistan’da ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) göç politikalarından sorumlu üyesi Yorgos Psihoyos, Yunan unsurlarının geri itmesi sonucu 3 yıl içindeki 15 olayda en az 43 düzensiz göçmenin hayatını kaybettiğine ilişkin tanık beyanlarına dayanan haberle ilgili soruşturma talep etti.

Psihoyos, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Kapsamlı bir soruşturma, cevaplar, hesap verilebilirlik talep ediyoruz. Bunu istiyoruz çünkü insan hayatına önem veriyoruz. Can kayıplarına alışamayız.” ifadelerini kullandı.

Hükümetten Açıklama

Hükümet Sözcüsü Pavlos Marinakis ise, gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, iddiaların henüz kanıtlanmadığını ve araştırıldığını savunarak, “Son zamanlarda Türk ve Yunan makamlarının iyi işbirliği sayesinde düzensiz göçün kökeniyle mücadele çerçevesinde önemli sayıda insan kaçakçısı tasfiye edildi” diye konuştu.

Tanık Beyanlarına Göre Ölümler

İngiliz basın kuruluşu BBC’ye konuşan tanıklar, Yunanistan unsurlarının Akdeniz’de üç yıl içinde gerçekleştirdiği 15 geri itme olayında 43 düzensiz göçmenin ölümüne neden olduklarını ileri sürmüştü. Tanık beyanlarına göre Yunan unsurlarınca itilen veya Yunan adalarına vardıktan sonra yeniden denize terk edilen 43 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Habere göre, BBC’nin röportaj sırasında 12 düzensiz göçmenin Yunan Sahil Güvenlik botuna bindirilip sonrasında şişme bota bırakılmasını içeren videoyu eski bir sahil güvenlik çalışanına gösterdiği aktarılmıştı. Bu kişinin röportaja ara verildiği sırada mikrofonun kapalı olduğunu düşünerek başkasıyla gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Yunanca “Bunu neden güpegündüz yaptıklarını bilmiyorum. Kesinlikle yasa dışı ve uluslararası bir suç” dediği belirtilmişti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Dünya
  • Yunanistan’da Düzensiz Göçmenlerin Ölümleriyle İlgili Soruşturma Talebi
  1. Yunanistan’da Düzensiz Göçmenlerin Ölümleriyle İlgili Soruşturma Talebi için yorumda bulun

    Yunanistan’da Düzensiz Göçmenlerin Ölümleriyle İlgili Soruşturma Talebi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yunanistan’da Düzensiz Göçmenlerin Ölümleriyle İlgili Soruşturma Talebi için ilk yorumu yapabilirsin.