YKS 2024 TYT Değerlendirmesi

Öğrenciler Matematik Sorularından Şikayetçi

Üniversite adaylarının 3 milyon 120 bin 875 kişinin katıldığı YKS’nin birinci oturumu olan TYT sona erdi. Sınavı değerlendiren öğrenciler, matematik alanındaki soruların zorluğundan şikayet etti. TYT’de adaylara, 120 soru için 165 dakika süre verildi. Toplamda 120 soru vardı: Türkçe Testi’nden 40, Sosyal Bilimler Testi’nden 20, Temel Matematik Testi’nden 40, Fen Bilimleri Testi’nden 20 soru.

Eğitimci Yeşilyurt’tan Değerlendirme

Eğitimci Yeşilyurt, TYT’deki soruların kısmen de olsa alışılmışın dışında olduğunu belirtti. Özellikle Tarih, Felsefe ve Din derslerinde adayların zorlandığını vurguladı. Matematikte iddialı adayları da zorlayan soruların olduğuna dikkat çekti.

2024 TYT Matematik ve Fen Bilimleri Değerlendirmesi

Matematik: Soruların uzun paragraflar olmadığını ve okuduğunu anlama sorularının ön planda olduğunu belirtiliyor. Geometri soruları, temel geometri bilgisine sahip olan öğrenciler için çözülebilir seviyede. Soru dağılımı şu şekilde: 12 Soru Sayı Temelli Konular, 12 Soru Problemler, 1 Soru Fonksiyon, 1 Soru Küme, 1 Soru Mantık, 1 Soru Medyan-Aritmetik Ortalama, 1 Soru Kombinasyon, 1 Soru Olasılık, 10 Soru Geometri.

Fen Bilimleri: Fizik ve Kimya soruları, 9. ve 10. sınıf müfredatına uygun şekilde sorulmuş. Kimya soruları genel olarak kolay olarak nitelendirilirken, Fizik sorularının günlük hayatta fizik bilgilerinin kullanıldığı örneklerden geldiği belirtiliyor.

Türkçe ve Diğer Derslerin Değerlendirmesi

Türkçe: Paragraf sorularının öğrencileri ölçtüğü ve okuduğunu anlama üzerine yoğunlaştığı, dil bilgisi sorularının kolay-orta seviyede olduğu belirtiliyor. Ağırlıklı olarak psikoloji, edebiyat ve sanat konularından soruların geldiği ifade ediliyor.

Diğer Dersler: Biyoloji sorularının beklenenden kolay olduğu, Coğrafya sorularının 9. ve 10. sınıf müfredatına uygun olduğu, Felsefe sorularının genel olarak zor bulunduğu öğrenciler tarafından dile getiriliyor.

Eğitimci Yeşilyurt’un Önerisi

Eğitimci Yeşilyurt, öğrencilere TYT yerine AYT’ye odaklanmaları gerektiğini vurguluyor. AYT’nin asıl belirleyici olacağını ifade ediyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. YKS 2024 TYT Değerlendirmesi için yorumda bulun

    YKS 2024 TYT Değerlendirmesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak YKS 2024 TYT Değerlendirmesi için ilk yorumu yapabilirsin.