Yeni Asgari Ücret Belirlenmesi Süreci Devam Ediyor

Çalışmalar Ankara’da Sürdürülüyor

Yaklaşık 7 milyon asgari ücretli çalışan ve toplumun genelini ilgilendiren yeni asgari ücretin belirlenmesi süreci devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 11 Aralık ve 18 Aralık tarihlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirdiği toplantılarla müzakereleri sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafları Kabul Etti

Çalışmalarını Ankara’da sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TÜRK-İŞ ve TİSK temsilcilerini kabul etti. Bu görüşmelerde asgari ücretin belirlenmesi konusu ele alındı.

Bakan Işıkhan TÜRK-İŞ’i Ziyaret Etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi çalışmaları kapsamında TÜRK-İŞ’i ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından Işıkhan, “İstişareler devam ediyor, neticelendiğinde sizinle paylaşacağız” şeklinde açıklama yaptı.

TÜRK-İŞ Uzlaşıya Hazır

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Ergün Atalay, Bakan Işıkhan’ın ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar rakamla ilgili bir şey konuşmadık. İnşallah bizim arzu ettiğimiz bir rakam olur. Uzlaşırsak masada otururuz” şeklinde konuştu.

Asgari Ücretin Mevcut Durumu

Halen geçerli olan asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13.414,50 TL olarak belirlenmiştir. Vergiler ve kesintiler düşüldüğünde ise işçinin eline net 11.402,32 TL geçmektedir. İşveren için ise toplam maliyet, bir işçi için 15.762,04 TL’dir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Yeni Asgari Ücret Belirlenmesi Süreci Devam Ediyor için yorumda bulun

    Yeni Asgari Ücret Belirlenmesi Süreci Devam Ediyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yeni Asgari Ücret Belirlenmesi Süreci Devam Ediyor için ilk yorumu yapabilirsin.