Yazı Sıcak Geçen Güneydoğu’da Serin Mola: Muş Yaylaları

Göçer Aileler Yazı Serin Muş Yaylalarında Geçiriyor

İlde zengin bitki örtüsü, su kaynakları ve temiz havasıyla öne çıkan yaylalar, havanın ısınmasıyla Diyarbakır, Mardin ve Batman’dan gelen göçerleri ağırlıyor. Göçer aileler, yaz dönemini Muş’un serin yaylalarında geçirmek için günlerce süren yolculuğun ardından yaylalara ulaşıyor. Burada çadırlarını kurarak hayvanlarını otlatıyorlar.

Mardin’den Gelen Göçerlerin Serüveni

Mardin’in Nusaybin ilçesinden gelen göçerlerden Bünyamin Kalkan, her yıl havanın ısınmasıyla Şenyayla ve Kozma Dağı bölgesine gelerek konakladıklarını belirtiyor. Yaz mevsimini bu serin bölgede geçirdiklerini söyleyen Kalkan, “Yaylalar güzel, burası serin bir yer. Güneydoğu Anadolu Bölgesi yazın çok sıcak olduğu için hayvanlarımızı buraya getiriyoruz. Sürülerimizle günlerdir yoldaydık. Buraya yeni ulaştık.” şeklinde konuştu.

Muş Yaylaları ve Hayvancılık

Burhan Temel ise her yıl hayvanlarını otlatmak için Muş’a geldiklerini belirterek, “Burada kiraladığımız yaylalarda çadır kurarak yaklaşık 5 ay kalıyoruz. Sonra tekrar memleketimize dönüyoruz. Yaz boyunca burada elde ettiğimiz sütten peynir, tereyağı yapıyoruz. Bunları satarak geçimimizi sağlıyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Yazı Sıcak Geçen Güneydoğu’da Serin Mola: Muş Yaylaları için yorumda bulun

    Yazı Sıcak Geçen Güneydoğu’da Serin Mola: Muş Yaylaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yazı Sıcak Geçen Güneydoğu’da Serin Mola: Muş Yaylaları için ilk yorumu yapabilirsin.