Yarın Yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri ve Propaganda Serbestliği

Propaganda Serbestliği Sona Erdi

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’a göre, siyasi partilerin propaganda serbestliği saat 18.00’de sona erdi. Kanunun 49. maddesi, propagandanın oy verme gününden önceki 10’uncu günün sabahında başlamasını ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00’de sona ermesini öngörüyor.

Seçim Günü Yayın Yasağı ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Kararı

Seçim günü, yani yarın saat 18.00’e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. 18.00 ile 21.00 saatleri arasında sadece YSK tarafından seçimle ilgili haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Yarın saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını yarın saat 21.00’den önce de kaldırabilecek.

Afişler Toplanıyor

Mahalli İdareler Genel Seçimleri ile ilgili siyasi propaganda serbestliğinin sona ermesinin ardından siyasi partilerin pankart ve flamaları belediye ekiplerince toplanmaya başlandı.

Seçim Günü Yasakları

YSK kararına göre oy verme günü saat 06.00’dan 00.00’a kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Yarın Yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri ve Propaganda Serbestliği için yorumda bulun

    Yarın Yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri ve Propaganda Serbestliği için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yarın Yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri ve Propaganda Serbestliği için ilk yorumu yapabilirsin.