Uzaktan Navigasyon Uydularıyla Binaların Hassasiyetle Ölçülmesi

Binaların Hassas Ölçümü Yapılabiliyor

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, navigasyon uyduları kullanılarak binalardaki değişimler, 20 bin kilometre uzaktan bile milimetrik hassasiyetle ölçülebiliyor. Bu yeni yöntem sayesinde bina kondisyonu ölçülerek hasar riski minimize edilebiliyor.

Binaların Hasarını En Aza İndirgeme Potansiyeli

Yapılan açıklamada, bu sistem kullanılarak binaların kondisyonlarının ölçülerek, yapıya potansiyel hasarın en aza indirgenebileceği belirtildi. Araştırmanın yazarlarından Werner Lienhart, bu sistemin binaların statik ve dinamik olarak denetlenmesini sağladığını ve yapıların mevcut sağlığını derinden anlamayı mümkün kıldığını söyledi. Ayrıca, bu sistem sayesinde köprüler ve barajlar gibi büyük mühendislik yapılarının ömürlerine dair önemli verilere ulaşılabileceği vurgulandı.

Sistem DC Kuleleri’nde Test Edildi

Bu yeni sistem ilk olarak Viyana’daki DC Kuleleri’nde test edildi. Testlerin başarılı olması halinde, bu yöntem dünya genelindeki yapılarda kullanılabilecek.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Uzaktan Navigasyon Uydularıyla Binaların Hassasiyetle Ölçülmesi için yorumda bulun

    Uzaktan Navigasyon Uydularıyla Binaların Hassasiyetle Ölçülmesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uzaktan Navigasyon Uydularıyla Binaların Hassasiyetle Ölçülmesi için ilk yorumu yapabilirsin.