TÜRMOB ve GİB, Dijital Dönüşüm Sürecinde Mesleğin Geleceğini Değerlendirdi

Mesleğin Sorunları ve Çözüm Önerileri Masaya Yatırıldı

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) işbirliğiyle gerçekleştirilen Dijital Dönüşüm Sürecinde Mesleğin Sorunlarının ve Geleceğinin Değerlendirilmesi Çalıştayı, önemli kararların alındığı bir platform oldu.

TÜRMOB’un açıklamasına göre, çalıştaya GİB Başkanı Bekir Bayrakdar, TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu ve iki kurumun yetkilileri katıldı. Çalıştayda, mali müşavirlik mesleğinin karşılaştığı sorunlar detaylı bir şekilde ele alındı ve çözüm önerileri tartışıldı.

‘Yeşil Pasaport’ Talebi ve Diğer Öneriler

TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu, çalıştayda yaptığı konuşmada, meslek mensuplarının karşılaştığı zorlukları çözmek için GİB ile yakın işbirliği içinde olduklarını vurguladı. Kartaloğlu, mali müşavirlerin yaşadığı bazı sorunlara çözüm getirilmesi gerektiğini belirterek şunları dile getirdi:

 • Geçici vergi dönemlerinde enflasyon düzeltmesi uygulanmamalıdır.
 • Deprem bölgesinde mücbir sebep uzatılmalıdır.
 • Mali müşavirlik ücret tarifesi modernleştirilmelidir.
 • Tahsilat sorunu çözülmeli, tahsil edilmeyen ücretin KDV’si ödenmemelidir.
 • Mali müşavirlik hizmetlerinde KDV indirilmeli, mali tatil gerçekçi bir yapıya kavuşturulmalı, beyan ve bildirimler sadeleştirilmelidir.

Kartaloğlu ayrıca, mali müşavirlere yeşil pasaport verilmesi için çalışmalarının devam ettiğini ve GİB’den destek beklediklerini belirtti. GİB Başkanı Bekir Bayrakdar ise, kurum olarak mesleğin karşılaştığı sorunların çözümü için ellerinden gelen desteği vereceklerini ve idare ile işbirliği içinde mali tatilin daha verimli hale getirilebileceğini aktardı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

 • Ana Sayfa
 • Ekonomi
 • TÜRMOB ve GİB, Dijital Dönüşüm Sürecinde Mesleğin Geleceğini Değerlendirdi
 1. TÜRMOB ve GİB, Dijital Dönüşüm Sürecinde Mesleğin Geleceğini Değerlendirdi için yorumda bulun

  TÜRMOB ve GİB, Dijital Dönüşüm Sürecinde Mesleğin Geleceğini Değerlendirdi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TÜRMOB ve GİB, Dijital Dönüşüm Sürecinde Mesleğin Geleceğini Değerlendirdi için ilk yorumu yapabilirsin.