Türkiye’nin İkinci Astronotu Tuva Cihangir Atasever Uzay Yolculuğunu Tamamladı

“VSS Unity” Yörünge Altı Aracı Başarılı İniş Yaptı

Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’in de bulunduğu “VSS Unity” yörünge altı aracı, ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesisine başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Yolculuk Detayları

Araç, taşıyıcı uçak aracılığıyla havalanarak 45 bin fitlik yüksekliğe ulaştıktan sonra hibrit yakıtlı roket motorunu ateşleyerek yaklaşık 90 kilometre irtifaya çıktı. Yolculuk toplamda 1 saat 10 dakika sürdü.

Atasever’in Duyguları

Uzay yolculuğundan çıktıktan sonra Türk ve Azerbaycan bayraklarını açıp öpen Atasever, “Bu görevi bir birey olarak değil iki devleti temsilen gerçekleştirdim. Uçtuğum göreve gençler için çıktım, onlara daha büyük hayaller kurmalarını ve ileri gitmelerini söylüyorum.” dedi.

Bakan Kacır’ın Açıklamaları

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Atasever’in uzayda 7 bilimsel deney yapacağını belirterek, “Türkiye’nin uzay ekonomisinden alacağı payı artırmaya dönük işaretler çok açık. Türkiye uydu sistemlerinde kendi imkanlarıyla üretebilen bir ülke konumunda.” şeklinde konuştu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Türkiye’nin İkinci Astronotu Tuva Cihangir Atasever Uzay Yolculuğunu Tamamladı için yorumda bulun

    Türkiye’nin İkinci Astronotu Tuva Cihangir Atasever Uzay Yolculuğunu Tamamladı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’nin İkinci Astronotu Tuva Cihangir Atasever Uzay Yolculuğunu Tamamladı için ilk yorumu yapabilirsin.