Türkiye’de Otomobil ve Hafif Ticari Araç Satışları Arttı

ODMD Verilerine Göre Yılın İlk Yarısında Satışlar Yükseldi

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç satışları yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 artışla 577 bin 981 adet olarak gerçekleşti. Bu dönemde otomobil satışları yüzde 7,3 artarak 462 bin 955’e yükselirken, hafif ticari araç satışları ise yüzde 8,7 azalarak 115 bin 26’ya geriledi.

“Tam Elektrikli” Otomobil Satışları İki Kat Arttı

Ocak-haziran döneminde, “tam elektrikli” otomobil satışları yüzde 223,1 artışla 35 bin 636 adet oldu. Tam elektrikli otomobillerin toplam satışlar içindeki payı geçen yıla göre yüzde 7,7’ye yükselerek dikkat çekici bir artış kaydetti. Hibrit otomobillerin pazar payı da yüzde 14’e yükselerek dikkat çekici bir seviyeye ulaştı.

Togg, Elektrikli Otomobil Pazarında Liderliğini Sürdürdü

ODMD verilerine göre, Togg yılın ilk yarısında elektrikli otomobil pazarında liderliğini sürdürdü. Togg, 13 bin 21 adetlik satışla en yakın rakibine 9 bin 213 adet fark atarak dikkat çekti. Elektrikli otomobil markaları arasında Togg’u, BMW ve Tesla takip etti.

Haziran Ayı Satışlarında Öne Çıkan Markalar

Haziran ayında Tesla, Togg ve BMW tam elektrikli otomobil pazarında öne çıkan markalar oldu. Tesla 2 bin 670 satışla birinci, Togg 1733 satışla ikinci ve BMW 823 satışla üçüncü sırada yer aldı. KG Mobility ve Mercedes-Benz de haziran ayında dikkat çeken markalar arasında yer aldı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Türkiye’de Otomobil ve Hafif Ticari Araç Satışları Arttı için yorumda bulun

    Türkiye’de Otomobil ve Hafif Ticari Araç Satışları Arttı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’de Otomobil ve Hafif Ticari Araç Satışları Arttı için ilk yorumu yapabilirsin.