Türkiye, Tarihinin En Sıcak Haziran Ayını Yaşıyor

Türkiye’de Sıcaklık Rekoru Kırıldı

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. ve AccuWeather verilerine göre, Türkiye son yılların en sıcak haziran ayını deneyimliyor. Geçen yıl haziranda ortalama sıcaklık 21-26 santigrat derece arasında seyrederken, bu yıl haziran ayı 30 santigrat dereceyle başladı. Bazı şehirlerde hava sıcaklıkları 42 dereceye kadar yükseldi.

Elektrik Tüketiminde Büyük Artış

Türkiye’nin haziranda elektrik tüketimi geçen yıla göre yaklaşık yüzde 15 artarak 28 milyon 556 bin 804 megavatsaat oldu. Geçen yıl aynı dönemde tüketilen elektrik miktarı ise 24 milyon 873 bin 787 megavatsaat olarak kaydedilmişti.

Klima Kullanımı Elektrik Tüketimini Artırdı

“Kavuran sıcaklıklar” nedeniyle artan klima kullanımı, elektrik tüketiminde belirgin bir artışa sebep oldu. Doğal gazdan elektrik üretimi yüzde 99 artarak 4 milyon 601 bin 650 megavatsaat seviyesine yükseldi.

Güneş ve Rüzgar Enerjisinde Artış

Güneş ve rüzgardan elektrik üretiminde de dikkate değer bir artış yaşandı. Haziran ayında güneş enerjisi üretimi yüzde 61 artarak 3 milyon 226 bin 93 megavatsaat, rüzgardan elektrik üretimi ise yüzde 34 artarak 3 milyon 36 bin 992 megavatsaat seviyesine ulaştı.

Avrupa Birliği’nin Verilerine Göre Rekor Sıcaklık

Avrupa Birliği’nin Copernicus uydu izleme sistemiyle yapılan ölçümlere göre, Haziran 2023 “tüm zamanların en sıcak haziranı” olarak kaydedilmişti. Bu yılın haziran ayında da yeni bir sıcaklık rekoru bekleniyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Türkiye, Tarihinin En Sıcak Haziran Ayını Yaşıyor için yorumda bulun

    Türkiye, Tarihinin En Sıcak Haziran Ayını Yaşıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye, Tarihinin En Sıcak Haziran Ayını Yaşıyor için ilk yorumu yapabilirsin.