Turizmin kalbi TTI İzmir’de attı

Ulusal ve uluslararası turizm aktörlerinin büyük ilgi gösterdiği 16. TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi, dünyanın pek çok ülkesinin ve Türkiye’nin dört bir yanındaki kentlerin, kültürel, tarihi ve doğal güzelliklerin, gastronomi zenginliklerinin dünyaya tanıtılmasında büyük rol oynadı. Antik kentleri, tarihi yapıları ile UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren kentler de 16. TTI İzmir Fuarı çatısı altında bir araya gelirken ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. 

 

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, TÜRSAB desteği ile İZFAŞ ve TÜRSAB Fuarcılık ortaklığında düzenlenen 16. TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi, bu yıl da turizmin değişmeyen rotası ve Türkiye’nin en büyük turizm platformu olma özelliğini sürdürdü. Dünyanın dört bir yanından turizm profesyonellerini ağırlarken uluslararası katılımcı ve ziyaretçileri de yeniden İzmir’de buluşturarak 2023 turizminin yol haritasının çizildiği 16. TTI İzmir Fuarı’na ilgi yoğundu. Bakanlık ve valilik düzeyinde katılımların gerçekleştiği fuara; belediye başkanları, oda, birlik ve sivil toplum kuruluşları başkanlarından oluşan yoğun bir protokol katılımı da gerçekleşti. Ayrıca, Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Afrika’ya kadar dünyanın birçok kıtasından ülkesi de fuarda yer alarak ülkelerini tanıttı. 

 

Türkiye, TTI İzmir’de buluştu

Türkiye’nin değerlerini öne çıkaran fuarda, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri, gastronomi zenginlikleri ile UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren pek çok destinasyon, yörelerine özgü değerleriyle fuara katılım gösterdi. TTI İzmir, yerel yönetimleri, kamu ve özel sektör temsilcileri ile bölgelerin ileri gelen otel ve yatırım acenteleriyle katılan destinasyonlar, ziyaretçilerin büyük ilgisi ile karşılaştı. Türkiye’nin yedi bölgesindeki tüm zenginlikleri tek bir çatı altında buluşturan fuarda; Aydın’dan Adıyaman’a, Gaziantep’ten İstanbul’a, Edirne’den Trabzon’a, Şanlıurfa’dan İzmir’e, Çanakkale’den Diyarbakır’a kadar çok sayıda ilden katılımcılar yer aldı. Türkiye’nin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerin görücüye çıktığı fuar; alternatif turizm çeşitleriyle ülkenin dört mevsim yaşayan bir turizm potansiyeline sahip olduğunu bir kez daha dünyaya gösterdi. 

 

Birçok söyleşi, sergi ve etkinliğe ev sahipliği yaptı

Fuar süresince Türkiye’deki destinasyonların tanıtımı yapılırken TTI İzmir; ticari ve yatırım fırsatlarının yanı sıra etkinlikleri, söyleşileri ve özel olarak oluşturulan sağlık turizmi ile kruvaziyer turizmi alanlarıyla da dünya turizm trendlerini fuarizmir’de bir araya getirdi. İlk iki gün profesyonel ziyaretçiyi ağırlayan fuar, son gün halka da açıktı. Fuarın ana sahnesinde üç gün boyunca, yurtiçi ve yurtdışından uzman isimlerin konuşmacı olduğu sağlık turizmi, termal turizm ve wellness turizmi vb. konularda söyleşilerle Türkiye ve dünya turizmine ışık tuttu. 

 

Farklı etkinlikleri ile ön plana çıkan TTI İzmir, birbirinden renkli gösteriler ve sergilere ev sahipliği yaptı. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Üyesi Çağatay Titiz’in Hong Kong 21 Fotoğraf Sergisi, aralarında Türk Sineması’nın unutulmaz ismi Sadri Alışık’ın 1957 model otomobilinin ve Fatma Girik’in başrolünde olduğu Şoför Nebahat filminde kullanılan 1948 model otomobilin de bulunduğu 100’e yakın farklı marka ve modelde otomobilin bulunduğu Klasik Otomobil Sergisi, Emine Polat’ın Geleneksel Giysili Bebek Sergisi,  Eda Aner’in Sessiz Çığlıklar 4. Resim Sergisi ve Mardin Tarihi Fotoğraflar Sergisi fuar boyunca ziyarete açıktı. TTI İzmir’de, turizm ve teknoloji konularının ele alındığı TTI Tech Sahnesi’nde düzenlenen oturumlar, son gelişmelerden haberdar ederek sektör temsilcilerine ışık tuttu. Turizmde dijital dönüşüm, online dağıtım ve yeni pazarlara açılma stratejileri, oteller için global ödeme platformları gibi konular ‘TTI Tech Sahnesi’nde ele alındı.

 

“İzmir Sokakları” büyük ilgi gördü

Tarih boyunca çok sayıda medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapan İzmir, hem Büyükşehir Belediyesi hem ilçe belediyeleri hem de odalar ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte fuarda yer alarak sahip olduğu kültürel ve doğal mirası dünyaya tanıttı. TTI İzmir, bu yıl da “İzmir Sokakları Özel Bölümü” ile renklendi. Sektör profesyonelleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin yer aldığı alanda kısa bir kent turu yapma fırsatı buldu. Birbirinden özel değerleri bulunan ilçe belediyeleri, farklı temalarla İzmir Sokakları’nı zenginleştirdi. İzmir ve ilçelerinin turizm faaliyetlerinin öne çıkarıldığı alanda; kentin doğal, tarihi, kültürel, gastronomik değerleri sektörün tüm bileşenlerine tanıtıldı.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde; İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İzmir Ticaret Odası, TÜRSAB, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği ve İzmir Vakfı desteği ile İZFAŞ ve TÜRSAB Fuarcılık A.Ş. tarafından düzenlenen 16. TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi; 8-10 Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi.

 

 

Kaynak

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Turizmin kalbi TTI İzmir’de attı için yorumda bulun

    Turizmin kalbi TTI İzmir’de attı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Turizmin kalbi TTI İzmir’de attı için ilk yorumu yapabilirsin.