TÜİK, Yapı İzin İstatistiklerini Açıkladı

Yılın Birinci Çeyreğinde Yapı Ruhsatı Verilen Daire ve Bina Sayıları Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın birinci çeyreğine ilişkin yapı izin istatistiklerini açıkladı. Buna göre, belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen daire sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,5 artış gösterirken, bina sayısı ise yüzde 19,9 arttı. Toplam yüz ölçümü ise yüzde 33,4 artarak rekor bir seviyeye yükseldi.

Yapı Ruhsatı Verilen Binaların Kullanım Amaçlarına Göre Dağılımı

Yapı ruhsatı verilen binaların toplam yüz ölçümü 36,1 milyon metrekare olarak belirlendi. Bu yüz ölçümün 18,5 milyon metrekare konut, 10 milyon metrekare konut dışı ve 7,6 milyon metrekare ortak kullanım alanı olarak planlandı. En yüksek pay ise 23,3 milyon metrekareyle iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binaların oldu.

Yapı Kullanma İzin Belgesi Verilen Binalarda Artış

Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerinde de dikkat çekici bir artış yaşandı. Bina sayısı, daire sayısı ve yüz ölçümü geçen yılın aynı dönemine göre sırasıyla yüzde 41,2, yüzde 38,5 ve yüzde 45,3 yükseldi. Toplam yüz ölçümü 36,7 milyon metrekare olan bu yapıların içinde en yüksek pay yine 25,2 milyon metrekareyle iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalara aitti.

Bu veriler, Türkiye’de inşaat sektörünün hızla gelişmeye devam ettiğini ve yapı ruhsatı verilen bina ve daire sayılarının artış trendinin devam ettiğini gösteriyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. TÜİK, Yapı İzin İstatistiklerini Açıkladı için yorumda bulun

    TÜİK, Yapı İzin İstatistiklerini Açıkladı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TÜİK, Yapı İzin İstatistiklerini Açıkladı için ilk yorumu yapabilirsin.