TTI İzmir’deki söyleşiler sektörün geleceğine ışık tuttu

Turizmin değişmeyen rotası ve Türkiye’nin en büyük turizm platformu TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi, sektörün önde gelen temsilcilerini 16. kez bir araya getirirken birçok etkinlik ve söyleşiye de ev sahipliği yaptı. Düzenlenen oturumlarda; sağlık turizminden termal turizme, turizmde yerel yönetimlerin öneminden sağlık turizminde tedavi öncesi ve sonrası uygulamalarına kadar birçok farklı konuda oturumlar gerçekleştirildi.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, TÜRSAB desteği ile İZFAŞ ve TÜRSAB Fuarcılık ortaklığında düzenlenen 16. TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi, dünyanın dört bir yanından turizm profesyonellerini ağırlarken uluslararası katılımcı ve ziyaretçileri de yeniden buluşturdu. TTI İzmir kapsamında, birbirinden değerli konuşmacıların katılımıyla üç günde farklı konularda söyleşiler de düzenlendi. 

 

İzmir Sağlık Turizmi Derneği (İZSATU) Başkanı Dr. Bülent Cinel moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Sağlık Turizminde Alternatif Yollar ve Destekler” oturumunda İZSATU Başkan Yardımcısı Dr. Alpaslan Coşkun ile Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Sağlık ve Seyahat Hizmetleri Dairesi Ticaret Uzman Yardımcısı Osman Acısu, konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmacılar, sağlık turizminin 2022’de dünya genelinde 1 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşmasının beklendiğini belirterek, bu alanda dünyada söz sahibi olan Türkiye’nin ilk 9 aylık rakamlara göre 876 bin sağlık turistine ev sahipliği yaparak 1,6 milyar dolar gelir elde ettiğini, yılsonu içinse 2 miyar dolarlık bir gerçekleşme beklendiğini söyledi. Ayrıca, sektörün daha fazla pay alabilmesi için yapılması gerekenler ile Bakanlık tarafından bu alanda verilen destekler de anlatıldı. 

 

Doğa Arınma Merkezi Kurucusu ve Aile Hekimi Dr. Ender Saraç’ın konuşmacı olarak katıldığı “Bütünsel Sağlık Uygulamaları, Sağlık Turizmi-Tedavi Öncesi ve Sonrası Uygulamaları” başlıklı oturum, ziyaretçilerin yoğun ilgi ve katılımı ile gerçekleşti. Dr. Ender Saraç, sağlık turizmi profesyonelleri ve doktorlara, sağlık turizmi amacıyla ülkemize gelecek konuklar için öncesinde yapılması gereken kontroller, kan tahlilleri gibi hususların önemini anlattı. Dr. Saraç, gerekli tetkiklerin, sağlık uygulamalarının öncesinde ve sonrasında yapılması ile birlikte çok daha başarılı sonuçlar alınacağını dile getirdi. 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Onur Eryüce’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Termal ve Wellness Turizminin Uygulamaları, Faydaları ve Geleceği” başlıklı oturumda ise Avrupa Tarihi Termal Kentler Derneği (EHTTA) Başkan Yardımcısı ve Yunanistan Termal Kaplıcalı Belediyeler Birliği (HAMTS) Genel Sekreteri Markos Danas, Avrupa Spalar Birliği (ESPA) Genel Sekreteri Csilla Mezösi ile Balçova Termal Genel Müdürü Volkan Bayat, konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmacılar, ülkemizin ve Avrupa’nın bu alanlardaki mevcut durumunu, uluslararası standartlarda tesisleşmenin önemini, sağlık turizmi için potansiyeli ve daha fazla pay alabilmek için yapılması gerekenleri anlattı. 

  

Yaşar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Can Güvenir’in moderatörlüğünde düzenlenen, “Turizmde Yerel Yönetimlerin Önemi” oturumunda da İzmir Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürü Melih Kayacık, Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürü Selma Gençel, Mersin Büyükşehir Belediyesi Turizm ve Tanıtım Şube Müdürü Eylem Eren ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Turizm ve Tanıtma Şube Müdürü Serdar Kurtoğlu, illerinde yaptıkları uygulamaları anlatıp ve sonuçlarını değerlendirdi.  

 

“Modern Kent İçinde Bir Antik Kent: Perge” oturumu Perge Kazı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Sedef Çokay Kepçe, “Antalya’da Alternatif Turizm İçin Yeni Destinasyon; Ormana, İbradı Düğmeli Evler” oturumu da Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği Başkan Yardımcısı Tolga Özgüven’in sunumuyla gerçekleşti.

 

TTI Outdoor İzmir’de birçok konu masaya yatırıldı

2. Kamp Karavan Tekne Outdoor ve Ekipmanları Fuarı kapsamında da çeşitli söyleşiler gerçekleştirildi. Ulusal Kamp Karavan Federasyonu (UKKF) Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Özdağ’ın moderatörlüğünde, “Doğada Yaşam” konulu panel, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Öğretim Görevlisi Tümay Mercan ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Serkan Çoban’ın katılımı ile düzenlendi. 

 

Ege Açıkdeniz Yelken Kulübü Başkanı Oğuz Akif Sezer’in moderatörlüğünde düzenlenen “Türkiye’de Yelkenciliğin Dünü, Bugünü, Yarını” konulu panelde ise Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, Karşıyaka Yelken Kulübü’nden Özgür İnan, Arkas Yelken Kulübü’nden Tolga Yağlı, Ege Açıkdeniz Yelken Kulübü’nden Çetin Kent ve Göztepe Yelken Kulübü’nden Hakan Yenigün konuşmacı olarak yer aldı. Federasyon Başkanı Özlem Akdurak, yelkende son yıllarda düzenlenen uluslararası organizasyonlar ve elde edilen başarıları dile getirirken diğer konuşmacılar da ülkemizde denizciliğin durumunu ve İzmir’in köklü kulüplerinin rekabetinin dostluk içinde sürerek yelken sporunu daha yukarıya taşıdığını ifade etti. 

 

Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Derneği’nden Mustafa Karakuş moderatörlüğünde düzenlenen, “İzmir Tarihi Kent Merkezinde Rehberli Bisiklet Turları Potansiyeli” oturumunda da İzmir Ticaret Tarihi Müzesi’nden Dr. Ayşegül Selçuki Uysal, İzmir Kent Konseyi Destinasyon Tanıtımı’ndan Emre Gezgin, İzmir Vakfı’ndan Deniz Karaca, Ramada Encore Hotel’den Gülçağ Özmermer ve BİSİKOOP’tan Ahmet Çelikörs konuşmacı olarak yer aldı.

 

Kaynak

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. TTI İzmir’deki söyleşiler sektörün geleceğine ışık tuttu için yorumda bulun

    TTI İzmir’deki söyleşiler sektörün geleceğine ışık tuttu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TTI İzmir’deki söyleşiler sektörün geleceğine ışık tuttu için ilk yorumu yapabilirsin.