Topkapı Sarayı’nda Restorasyon Tamamlanan Yeni Bölümler Ziyarete Açıldı

Milli Saraylar Koleksiyonları’ndan Seçilen Objeler ve Silikon Heykellerle Canlandırıldı

Topkapı Sarayı’nda restorasyon çalışmaları kapsamında Cariyeler Taşlığı, Cariyeler Hamamı ve Kuşhane Mutfağı, yeni sergileme düzeniyle ziyarete açıldı. Restorasyonları tamamlanan bölümlerde, Milli Saraylar Koleksiyonları’ndan seçilen objeler ve dönemin karakteristik özelliklerini yansıtan silikon heykellerle canlandırmalar yapıldı.

Topkapı Sarayı Daire Başkanı İlhan Kocaman Açıklamalarda Bulundu

Topkapı Sarayı Daire Başkanı İlhan Kocaman, yaptığı açıklamada, restorasyonları tamamlanan bölümleri hızlı bir şekilde ziyaretçilerle buluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Cariyeler Hamamı’nda yaklaşık 120 eserin sergilendiğini ve Kuşhane Mutfağı’nın tefrişini tamamladıklarını söyledi.

Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

Kocaman, Cariyeler Taşlığı, Kadın Efendiler Daireleri, Cariyeler Koğuşu ve Cariyeler Hamamı’nda restorasyon çalışmalarının devam ettiğini ve hızla tamamlanacağını belirtti. Topkapı Sarayı’nın restorasyon sürecine 2019 yılında başladıklarını ifade eden Kocaman, harem ve üçüncü avludaki bölümlerin restorasyonlarının da tamamlanmak üzere olduğunu dile getirdi.

Cariyeler ve Kadınefendiler Taşlığı, Cariyeler Hamamı ve Kuşhane Mutfağı Hakkında

Cariyeler Taşlığı, Cariyeler Hamamı ve Kuşhane Mutfağı, salı günü hariç her gün 9.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Restorasyon sonrası açılan bu yeni bölümler, Osmanlı harem teşkilatının şekillendiği yapıları barındırması bakımından dikkat çekiyor. Cariyeler ve Kadın Efendiler Taşlığı’nda, dairelerin yanı sıra hamam, çamaşırhane ve kiler gibi günlük ihtiyaçların karşılandığı alanlar bulunuyor.

Cariyeler ve Kadınefendiler Hamamı ise soğukluk, ılıklık ve sıcaklık olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Hamamda dönemin özelliklerini ve hamam kültürünü yansıtan eserler sergileniyor. Kuşhane Mutfağı’nda ise Topkapı Sarayı Koleksiyonu’ndan seçilen objeler ve gümüş örnekler sergilenirken, silikon heykellerle dönemin karakteristik özellikleri ziyaretçilere sunuluyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Magazin
  • Topkapı Sarayı’nda Restorasyon Tamamlanan Yeni Bölümler Ziyarete Açıldı
  1. Topkapı Sarayı’nda Restorasyon Tamamlanan Yeni Bölümler Ziyarete Açıldı için yorumda bulun

    Topkapı Sarayı’nda Restorasyon Tamamlanan Yeni Bölümler Ziyarete Açıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Topkapı Sarayı’nda Restorasyon Tamamlanan Yeni Bölümler Ziyarete Açıldı için ilk yorumu yapabilirsin.