TMMOB Mardin ve Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Deprem Paneli Düzenledi

Panelde Deprem Uzmanları ve Yerel Yöneticiler Bir Araya Geldi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mardin ve Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle ‘Deprem’ konulu bir panel düzenledi. Panele Bilim Akademisi üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu, Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk ve vatandaşlar katıldı.

Prof. Dr. Naci Görür ve Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu Konuşma Yaptı

Panele katılan Prof. Dr. Naci Görür, ‘Mardin’in depremselliği ve deprem dirençli Mardin’ konularında, Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu ise ‘Şubat 2023 depreminde ortaya çıkan hatalarımızın ne olduğunu ve ne yapmalıyız’ konularında konuşmalar yaptılar. Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Görür ve Bedirhanoğlu’na katılımları için teşekkür etti.

Prof. Dr. Naci Görür: Depreme Karşı Dirençli Binalar Önemli

Panelde konuşan Prof. Dr. Naci Görür, depreme karşı dayanıklı binaların inşa edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu ülkede çakılan her çivinin gözetim ve denetimi sizin boynunuzun borcudur. Deprem, dünyanın nabzıdır, kalp atışıdır” dedi.

Prof. Dr. Naci Görür: “Mardin’de Rant Uğruna Tarihi Gölgelememek Lazım”

Panel sonrasında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, Mardin’in depremselliği ve altyapısına dikkat çekerek, “Mardin gibi bir tarihi kenti geleceğe taşımak gerekiyor. Rant uğruna tarihi gölgelememek önemli. Hangi binanın nereye yapılacağının bilimin belirlemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu: Tarihi Yapıların Gözden Geçirilmesi Gerekiyor

Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu ise tarihi yapıların zamanla değişen koşullara karşı gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Yapılarımızın deprem riskine karşı gözden geçirilmesinde büyük fayda var” dedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. TMMOB Mardin ve Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Deprem Paneli Düzenledi için yorumda bulun

    TMMOB Mardin ve Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Deprem Paneli Düzenledi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TMMOB Mardin ve Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Deprem Paneli Düzenledi için ilk yorumu yapabilirsin.