TCMB Mayıs Ayı Enflasyon Raporu ve Beklentileri

Mayıs Ayı Enflasyon Oranı Açıklanıyor

Mayıs ayında enflasyonun zirveye ulaşması bekleniyor. Piyasalar, enflasyon oranının ne zaman ve saat kaçta açıklanacağını merakla bekliyor.

Mayıs Ayı Enflasyon Oranı ve Beklentiler

Mayıs ayı enflasyon oranı 3 Haziran 2024 Pazartesi günü saat 10.00’da açıklanacak. TÜFE’nin aylık %3 artması ve yıllık TÜFE’nin %74.8 seviyesine çıkarak Kasım 2022’den beri en yüksek seviyesine ulaşması bekleniyor.

Enflasyon Tahminleri ve Beklentiler

Reuters’ın anketine göre, enflasyonun 2024 yılı sonunda %42.6 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Yılsonu tahminleri %40 ile %48 aralığında seyrediyor. Geçen yıl yapılan fiyat ayarlamalarının ve asgari ücret zammının etkisiyle enflasyon yüksek seyretmeye devam ediyor.

TCMB ve Para Politikası Durumu

TCMB Başkanı Fatih Karahan, enflasyonun %75’e ulaşmasını beklediğini açıkladı ve Haziran’dan itibaren düşüş öngördüklerini belirtti. TCMB, enflasyonda belirgin bir bozulma durumunda para politikasını sıkılaştıracağını vurguladı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. TCMB Mayıs Ayı Enflasyon Raporu ve Beklentileri için yorumda bulun

    TCMB Mayıs Ayı Enflasyon Raporu ve Beklentileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TCMB Mayıs Ayı Enflasyon Raporu ve Beklentileri için ilk yorumu yapabilirsin.