Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’dan Sahipsiz Köpekler Açıklaması

Sahipsiz Köpeklerin Temel Sorunu: Sorumlu Bir Sahip Yok

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sahipsiz köpeklerle ilgili sorunun temelinde, bu hayvanların sorumluluklarını yasal olarak üstlenen sahip bir kişi veya kurumun olmamasının yattığını belirtti.

Kısırlaştırma ile Köpek Popülasyonu Kontrol Altına Alınabilir

Bakan Yumaklı, açıklamasında başıboş köpek sayısının 4 milyona yakın olduğunu tahmin edildiğini ve bu köpeklerin sürekli yer değiştirerek yerel yönetimlerce kayıt altına alınamadığını vurguladı. Bilimsel verilere göre, başıboş köpeklerin çoğalmasının kontrol altına alınabilmesi için toplam sayının yüzde 70’inin kısırlaştırılması gerektiğini belirtti.

Kuduz Riski ve Tehlikeler

Ülkemizin kuduz riski açısından yüksek risk kategorisinde tanımlandığını dile getiren Bakan Yumaklı, diğer ülkelerin vatandaşlarına kuduz riski ve başıboş köpeklerden kaynaklı tehlikeler konusunda seyahat uyarısında bulunduğunu aktardı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, kuduz riskli temas sayısının arttığına dikkat çeken Bakan Yumaklı, bu durumun insan hayatı ve sağlığı açısından endişe verici boyutlara ulaştığını belirtti.

Çözüm İçin Umutlu ve Değerli Öneriler

Son günlerde yapılan sağduyulu tartışmaların, uzmanların çözüm önerilerinin ve vatandaşların desteğinin bu sorunun üstesinden gelmede önemli olduğunu vurgulayan Bakan Yumaklı, bilim insanları ve uzmanların gerçekçi çözümler sunarak ülkenin bu sorunla başa çıkabileceğine inandığını belirtti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’dan Sahipsiz Köpekler Açıklaması için yorumda bulun

    Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’dan Sahipsiz Köpekler Açıklaması için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’dan Sahipsiz Köpekler Açıklaması için ilk yorumu yapabilirsin.