Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nin Restorasyon Çalışmaları Başlıyor

Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nin Tarihi ve Zorlu Süreci

Alipaşa Mahallesi’nde bulunan tarihi kilise, cemaatinin azalmasıyla bakımsız kaldı ve Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gördü. Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarla kilisenin restore edilmesi için proje hazırlandı.

Restorasyon Çalışmaları ve Hibe Desteği

Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Koç, kilisenin yapısını ve zararları anlattı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sağladığı hibe desteği ile gelecek hafta restorasyon çalışmalarına başlanacak. Toplamda 5 milyon liralık hibe desteği sayesinde kilisenin yeniden ayağa kaldırılması hedefleniyor.

Gelecek Planlar ve İyileştirme Süreci

Koç, restorasyon çalışmalarının uzun soluklu bir süreç olacağını ve Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’ın Diyarbakır ziyareti sırasında cemaatten maddi destek talep edileceğini belirtti. Kilise Vakfı Başkanı Ergün Ayık ise, Bakanlık desteğinin önemini vurgulayarak, kilise alanında yapılacak yeni tesislerle ilgili planları paylaştı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nin Restorasyon Çalışmaları Başlıyor için yorumda bulun

    Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nin Restorasyon Çalışmaları Başlıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nin Restorasyon Çalışmaları Başlıyor için ilk yorumu yapabilirsin.