Soyer: “Demokrasi çare biziz dedirten rejimdir”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi meclis üyesi Murat Aydın’ın “Çare Biziz” kitabının imza günü kapsamında yapılan söyleşiye katıldı. Başkan Tunç Soyer, “En çok ihtiyacımız olan şey demokrasidir. Demokrasi çare biziz dedirten rejimdir. Çare biziz dedirten düşüncedir. O nedenle başka çaremiz yok, çare biziz” dedi.

İZMİR (İGFA) – İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi meclis üyesi Murat Aydın’ın yazdığı “Çare Biziz” adlı kitabın imza günü, Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı’nda yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de imza günü kapsamında yapılan söyleşiye katıldı. İz Gazete’den Yağız Barut’un moderatörlüğünde yapılan söyleşiye Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, milletvekili adayları, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Soyer: “Çare artık kahramanlarda değil”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çare Biziz çok doğru bir kitap adı, aynı zamanda bir dünya görüşü. Öyle bir laf vardır, ‘Çaresiz değilsiniz çare sizsiniz’. Ben bu çağın kahramanlar çağı olmaktan çıktığını düşünüyorum. Uzun yüzyıllar boyunca kahramanlar aranmış, beklenmiş, değiştirmiş dünyayı ama sanki bugünün dünyasında demokrasinin biraz da içselleştirilmesiyle, bilgiye erişimin kolaylaşmasıyla ve benzeri birçok nedenle galiba çare artık kahramanlarda değil. Topyekün hepimizde” dedi.

“İktidar belediyesi olma umudu başka bir şey”
Demokrasi ile çarelerin, çözümlerin çok daha kolay olduğunu belirten Başkan Soyer, 14 Mayıs sonrasındaki İzmir hayalini anlattı. Soyer, “Hep muhalefette olmak ne demek onu yaşadım. İktidar belediyesi olma umudu başka bir şey. Bir yapıyorsak bugüne kadar, bunun 10’a çıkacağını düşünüyorum. O kadar çok hakkı alındı ki İzmir’in, İzmirlinin, İzmir’de işçinin, köylünün, esnafın, sanayicinin… O hakların geriye alınacağını biliyorum. Haklar teslim alındığında başka bir İzmir olacak. Mevzuat, finansman ve birçok nedenle böyle. Yerel yönetim anlamında çok daha özgür, sınırsız, fazla, güzel hizmet üretmemiz mümkün olacak” dedi.

“Çare biziz”
Siyasetten uzak durulmaması gerektiğini söyleyen ve gençlere siyasete girin çağrısı yapan Başkan Tunç Soyer, “Bu seçim çok önemli. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında demokrasinin kapılarını, cennetin kapılarını açmayı kastediyorum. Çünkü demokrasi, sadece 5 yılda seçime gitmek değidir. Demokrasi; şeffalık, adalet, eğitimde fırsat eşitliğidir, gelir dağılımı eşitliğidir, hepsi bir aradadır. Bunlar demokrasinin taşlarıdır. En çok ihtiyacımız olan şey demokrasidir. Demokrasi çare biziz dedirten rejimdir. Çare biziz dedirten düşüncedir. O nedenle başka çaremiz yok çare biziz” dedi.   

Aydın: “Biz de yapabiliriz”
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi meclis üyesi Murat Aydın, “Bir şey yapmalı dediğinde ne yapmalı sorusunu önce insan kendine sormalı. Kendisine içtenlikle soran herkesin yapacak bir şey bulcağına inanıyorum. En küçük şey bile hiçten kıymetlidir. Yaptığınız bir şey hiçbir şey yapmamaktan sonsuz kat değerlidir. O yüzden çare biziz. Şikayet edip sızlananlara bir şey demiyorum. 19 Mayıs 1919’da Samsuna çıkan kişi, önderimiz evet ben kurtaracağım demişti. Biz de yapabiliriz” dedi.

Kaynak : İGFA

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Soyer: “Demokrasi çare biziz dedirten rejimdir” için yorumda bulun

    Soyer: “Demokrasi çare biziz dedirten rejimdir” için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Soyer: “Demokrasi çare biziz dedirten rejimdir” için ilk yorumu yapabilirsin.