Sony Group’un 2023 Mali Yılı Bilançosu ve Beklentileri

Sony’nin 2023 Mali Yılı Net Karında %3,5 Düşüş

Sony Group, Nisan 2023-Mart 2024 mali yılı bilançolarını açıkladı. Japon şirketin 2023 mali yılı net karı, bir önceki yıla göre %3,5 düşüşle 970,5 milyar yen (6,2 milyar dolar) olarak gerçekleşti. Net kar düşüşünde, finans hizmetleri ve imaj sensörleri sektöründeki gelir kayıplarının etkili olduğu belirtildi.

Satış Gelirlerinde Rekor Artış

Sony’nin mali yıl satış gelirleri ise %18,6 artarak 13 trilyon yen (83 milyar dolar) seviyesine yükseldi. Bu rakam, şirketin şimdiye kadar elde ettiği en yüksek satış geliri olarak kayda geçti. Özellikle oyun ve müzik sektöründeki güçlü talebin etkisiyle bu artışın yaşandığı belirtildi.

Sony’nin Stratejik Yatırım Planı

Sony Başkanı Totoki Hiroki, firmanın stratejisini daha karlı eğlence operasyonlarına odaklanmak üzere şekillendireceklerini açıkladı. Hiroki, “Karlılığımızı artırmayı, sinerji oluşturmayı ve değişen iş ortamına karşı dayanıklılığımızı artırmayı umuyoruz” dedi. Sony’nin gelecek üç yıl içinde müzik, film ve video oyunu sektörlerine odaklı stratejik yatırımlara 1,8 trilyon yen (11,5 milyar dolar) harcayacağı belirtildi. Şirket, 2024 mali yılında satışların %5,5 ve net karının %4,7 düşeceğini tahmin ediyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Sony Group’un 2023 Mali Yılı Bilançosu ve Beklentileri için yorumda bulun

    Sony Group’un 2023 Mali Yılı Bilançosu ve Beklentileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sony Group’un 2023 Mali Yılı Bilançosu ve Beklentileri için ilk yorumu yapabilirsin.