Ruanda, İngiltere’nin Düzensiz Göçmenleri Ülkeye Geri Gönderme Planını Durdurdu

Ruanda, İngiltere’nin Planını Reddetti

Ruanda hükümeti, İngiltere Başbakanı Keir Starmer’ın önceki hükümetin düzensiz göçmenleri Ruanda’ya gönderme planının ölü doğduğunu söylemesinin ardından İngiltere tarafından gönderilen paranın iade edilmeyeceğini açıkladı.

Fonların Geri Ödenmeyeceği Belirtildi

Ruanda Hükümet Sözcüsü Yardımcısı Alain Mukuralinda, İngiltere ile yapılan anlaşmanın fonların geri ödenmesine ilişkin herhangi bir şart içermediğini belirterek, “Paranın iade edilmesi gerektiği öngörülmüyordu” dedi.

Anlaşma Kredili Değil

Mukuralinda, İngiltere tarafından Ruanda’ya yapılan ödeneğin bir kredi olmadığını vurgulayarak, “Bu belirli adımları atmak için Ruanda’ya gönderilen paraydı ve söz konusu adımlar atıldı” şeklinde konuştu.

Tartışma Yaratan Plan

İngiltere’nin Nisan 2022’de açıkladığı “Ruanda Planı” kapsamında düzensiz göçmenleri ülkeye geri gönderme hedefi, uluslararası tepkilere yol açmıştı. Yargıtay ve Yüksek Mahkemece yasaya uygun bulunsa da, Ruanda hükümeti planı durdurdu ve fonların geri ödenmeyeceğini belirtti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Dünya
  • Ruanda, İngiltere’nin Düzensiz Göçmenleri Ülkeye Geri Gönderme Planını Durdurdu
  1. Ruanda, İngiltere’nin Düzensiz Göçmenleri Ülkeye Geri Gönderme Planını Durdurdu için yorumda bulun

    Ruanda, İngiltere’nin Düzensiz Göçmenleri Ülkeye Geri Gönderme Planını Durdurdu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ruanda, İngiltere’nin Düzensiz Göçmenleri Ülkeye Geri Gönderme Planını Durdurdu için ilk yorumu yapabilirsin.