Pazaryeri’nde ‘çömlekçilik’ geleceğe aktarılacak – İGF HABER

Pazaryeri Gündem / BİLECİK (İGFA) –  Pazaryeri Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezinin oluşturduğu “Çamurun Sanata Dönüşüm Yolculuğu Projesi” kapsamında ilçede çömlekçilik mesleği kursiyerlere aktarılacak.

Pazaryeri HEM bünyesinde açılan ‘çömlekçilik’ kursuna 30 kişi kayıt yaptırırken, kursun açılış törenine İlçe Kaymakamı Ferhat Altay, Belediye Başkanı Zekiye Tekin, İlçe Jandarma Komutanı Recep Kuş, İlçe Emniyet Amiri Vekili Emrah Turan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Ekinci, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Fatoş Karaca Beler ve kursiyerler katıldı.

Çömlek tarihinin çok eski 35 bin yıl öncesine dayanan bir sanat olduğunu vurgulayan HEM Müdürü Fatoş Karaca Beler, bölge halkının çömlek sanatıyla tanışması 1893 harbinden sonra Bulgaristan’dan göç eden kişilerce o yıllarda Gümüşdere ve Kınık köylerinde yaygın olarak bu mesleğin yapıldığını ve ilçeye ilk kez çömlekçilik mesleğini Şakir usta tarafından getirildiğini söyledi.

Müdür Beler, unutulmaya yüz tutmuş sanatlar kategorisine giren bu seramik sanatını yaşatmak adına gelecek nesillere aktarmak istediklerini belirterek, “Amacımız tekrar yöre halkının gelir gider, satışını yapmasını sağlamak, onlara bir geçim kaynağı oluşturmak aynı zamanda da sanatsal yöne dönüşmüş bir çamuru sanata dönüştürmek amacındayız”dedi.

Açılış ardından Pazaryeri Kaymakamı Ferhat Altay, Belediye Başkanı Zekiye Tekin ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Ekinci çömlek çarkında çömlek yaptı.

Kaynak

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Pazaryeri’nde ‘çömlekçilik’ geleceğe aktarılacak – İGF HABER için yorumda bulun

    Pazaryeri’nde ‘çömlekçilik’ geleceğe aktarılacak – İGF HABER için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pazaryeri’nde ‘çömlekçilik’ geleceğe aktarılacak – İGF HABER için ilk yorumu yapabilirsin.