Özgür Aydın ve Naoko Shimizu 14 Aralık’ta CSO Ada Ankara’da

CSO ADA ANKARA Oda Müziği ve Resital Serisi, sanatseverleri muhteşem konserlerle buluşturmaya devam ediyor. Dünyaca ünlü başarılı piyanistimiz Özgür Aydın ve kuşağının en önde gelen virtüözlerinden, Berlin Filarmoni Orkestrası solo viyola sanatçısı Naoko Shimizu, 14 Aralık’ta CSO ADA ANKARA’da tarihi bir konser vermeye hazırlanıyor. 

 

New York Carnegie Hall ve Kennedy Center, Londra Wigmore Hall, Tokyo Santory Hall ve Berlin Filarmoni Kammermusiksaal gibi dünyaca ünlü salonlarda konserler veren başarılı piyanistimiz Özgür Aydın ve aldığı uluslararası ödüllerle başarısını dünyaya duyuran Berlin Filarmoni Orkestrası solo viyola sanatçısı Naoko Shimizu, CSO ADA ANKARA’da özel bir konserle sanatseverlerle buluşacak. Dünyaca ünlü virtüözler, 14 Aralık’ta verecekleri konserde Ankara’ya ithafen, zaman içinde Ankara’ya gelen ve müzik tarihimizde önemli etkileri olan büyük bestecileri anacaklar. 

 

Yolu Ankara’dan Geçen Büyük Besteciler: Hindemith, Bartók ve Saygun

Aydın ve Shimizu, konserde 1930’larda Almanya’dan Ankara’ya gelerek müzik eğitimimize önemli katkılarda bulunan Paul Hindemith’in viyola ve piyano için ve solo viyola için yazdığı üç muhteşem sonatını Türkiye’de belki de ilk defa tek bir resitalde dinleyicilerle buluşturacak. Konserde aynı zamanda Hindemith’in çağdaşları, Béla Bartók ile Ahmed Adnan Saygun’un eserleri seslendirilecek. 

 

Yirminci yüzyıl Batı müziğine yön vermiş, etnomüzikoloji akımının öncülerinden, farklı halk müzikleri üzerine çalışmış Macar besteci Béla Bartók, Türk halk ezgilerinde Macar kültürü ile ortak noktalar görmesi üzerine, 1936’da Ankara Halkevi tarafından davet edilerek Ankara’ya geldi. Adnan Saygun’la birlikte Ankara’dan Anadolu’nun çeşitli illerine seyahate çıkarak halk ezgileri kaydetti ve türküler üzerine araştırmalar yaptı. Konserde ikili, Bartók’un solo piyano eserinin yanında Türk Beşleri’nin en popüler isimlerinden biri olan Ahmet Adnan Saygun’un ilk dönem eserlerinden İnci’nin Kitabı’nı yorumlayacak.

 

Konser Programı 

P. Hindemith ( 1895 – 1963) Solo Viyola için Sonat Op.25 No.1
1. Breit. Viertel
2. Sehr frisch und straff. (Viertel)
3. Sehr langsam
4. Rasendes Zeitmaß. Wild. Tonschönheit ist Nebensache
5. Langsam, mit viel Ausdruck
 

P. Hindemith Viyola ve Piyano için Sonat Op.25 No.4
1. Sehr lebhaft. Markiert und kraftvoll
2. Sehr langsame Viertel
3. Finale. Lebhafte Viertel

 

B. Bartók (1881 – 1945) Solo piyano için Süit Op. 14/ Sz 62
1. Allegretto
2. Scherzo
3. Allegro molto
4. Sostenuto
 

A.A. Saygun ( 1907 – 1991) İnci’nin Kitabı Op. 10

İnci
II. Afacan Kedi
III. Masal
IV. Kocaman Bebek
V. Oyun
VI. Ninni
VII. Rüya

P. Hindemith ( 1895 – 1963) Viyola ve Piyano için Sonat Op.11 No. 4

1. Fantasie
2. Thema mit Variationen
3. Finale (mit Variationen)

 

Bilet Fiyatları
1. Kategori: 180 TL
2. Kategori: 150 TL
3. Kategori: 100 TL
4. Kategori: 80 TL

 

Kaynak

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Özgür Aydın ve Naoko Shimizu 14 Aralık’ta CSO Ada Ankara’da için yorumda bulun

    Özgür Aydın ve Naoko Shimizu 14 Aralık’ta CSO Ada Ankara’da için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Özgür Aydın ve Naoko Shimizu 14 Aralık’ta CSO Ada Ankara’da için ilk yorumu yapabilirsin.