Organik ‘Sason Çileği’nde kış hasadı devam ediyor

BATMAN (İGFA) – Organik ortamlarda yetiştirdikleri Sason çileği hasadının bu günlerde de devam ettiğini belirten çilek üreticileriden Ekrem Özdemir, don vuruncaya kadar çilek hasadına devam ettiklerini söyledi.

Özdemir, 15 yıl İstanbul’da çalıştıktan sonra Sason’a döndüğünü ve çilek ekmeye başladığını belirterek, devletin verdiği hibe projelerle çilek ekmeye başladığını iki yıldır devam ettiği çilek ekimleriyle hayatından memnun olduğunu söyledi.

Projelerin bölgeye hayat verdiğini belirten Ekrem Özdemir, “Proje desteklerinden dolayı Kaymakamımız sayın Murat Mete ve Valimiz sayın Ekrem Canalp’a teşekkürlerimizi iletiyoruz. Hibe projelerden olmazsa biz İstanbul’dan taşınıp burada geçimimizi sağlayacak imkan bulamazdık. Ama destek projeleriyle hayata tutunduk. Bu tür destekleme projelerinin devam etmesini temenni ediyoruz” dedi.

“DÖRT MEVSİM ÇİLEĞİMİZ MEVCUT”

Çilek üretimi yapan Demetevler mahallesinden Mesut Bozkurt ise, Sason’da 4 mevsim çilek bulunduğunu belirterek, “Kaymakamlık ve İlçe Tarım Müdürlüğün desteğiyle yüzde 70 hibe destekle kurduğumuz çilek bahçelerimizde kış aylarında da hasadımız devam ediyor. Gördüğünüz gibi Sason Mereto dağında kar var, bizim bahçelerde çilek var. Hasadımız devam ediyor. Tamamıyla doğal ve organik olan çileklerimizden kış aylarında da yemeye herkesi bekliyoruz” diye konuştu.

Sason çileğinde ilaç kullanmadıklarını ve bütün safhalarda sadece organik gübre kullandıklarını ifade eden Kilimli Köyü Yoncadüzü mezrasından Süleyman Argın da, organik çilek ürettikleri için çilek hasadının kış aylarında da sürdüğünü kaydetti. Argın, özellikle gübre olarak güvercin, tavuk ve keçi gübresi kullandıklarını bunun dışında çileklere ilaçlama yapmadıklarının altını çizdi.

Kaynak

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Organik ‘Sason Çileği’nde kış hasadı devam ediyor için yorumda bulun

    Organik ‘Sason Çileği’nde kış hasadı devam ediyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Organik ‘Sason Çileği’nde kış hasadı devam ediyor için ilk yorumu yapabilirsin.