Muğla’nın Bodrum ilçesinde Antik Lahit Mezar Bulundu

Peksimet Mahallesi’nde Sondaj Çalışmaları Sırasında Keşfedildi

Bodrum ilçesine bağlı Peksimet Mahallesi Kadıkalesi Mevkii’nde bir inşaatın temel kazıları öncesinde yapılan sondaj çalışmalarında, işçiler beklenmedik bir keşfe imza attı. İşçiler önce bir lahit kapağına ardından 2 metre derinlikte lahit mezara ulaştı.

Arkeologlar ve Müze Yetkilileri Devreye Girdi

Bölgenin 1’inci derece arkeolojik sit alanı olması nedeniyle Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yetkililerine haber verildi. Arkeologlar denetiminde yapılan kazı ve kurtarma çalışmasında lahitin kapağı açıldı. Yarısına kadar su dolu olan lahit mezarın içerisinden sadece kemiklerin çıktığı ve çıkan bazı materyallerle birlikte müzede koruma altına alındığı belirtildi.

Lahit Mezar Kurtarılarak Korunacak

Peksimet Mahallesi Muhtarı Adnan Süzen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Özel bir arazide yapılan sondaj çalışmasında antik lahit mezar bulundu. İçinde yarısına kadar su ve kemikler vardı, müze yetkilileri tarafından korumaya alındı” dedi. Lahit Mezar’ın kurtarılarak korunması için çalışmaların arkeologlar ve müze yetkililerinin denetiminde devam edeceği belirtildi. Lahit mezarın antik Myndos kenti ile ilgili olabileceği düşünülmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Muğla’nın Bodrum ilçesinde Antik Lahit Mezar Bulundu için yorumda bulun

    Muğla’nın Bodrum ilçesinde Antik Lahit Mezar Bulundu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Muğla’nın Bodrum ilçesinde Antik Lahit Mezar Bulundu için ilk yorumu yapabilirsin.