MEB, LGS Merkezi Sınavını 1 Milyon Öğrenciyle Gerçekleştirdi

LGS Kapsamındaki Merkezi Sınav Detayları

MEB, ortaokul 8. sınıfta eğitim gören 1 milyon 38 bin 192 öğrenciye yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavı 3 Haziran‘da iki oturum halinde gerçekleştirdi.

Sınavın İki Oturumu ve Soru Sayıları

Merkezi sınav, 973 yurt içi sınav merkezinde 3 bin 891 okuldaki 62 bin 663 salonda gerçekleşirken, yurt dışındaki sınavlar ise 11 sınav merkezinde 11 okulda 35 salonda yapıldı. İlk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama süresi verildi. İkinci oturumda ise öğrenciler 80 dakikada matematik ve fen bilimlerinden 40 soruyu yanıtladı.

Sınav Sonuçlarının Açıklanması

Sonuçlar 28 Haziran’da açıklanacak. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlanacak ve liselere yerleştirme süreci başlatılacak. Sınava girmeyen öğrencilerin liseleri ise yerel yerleştirme ile belirlenecek.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. MEB, LGS Merkezi Sınavını 1 Milyon Öğrenciyle Gerçekleştirdi için yorumda bulun

    MEB, LGS Merkezi Sınavını 1 Milyon Öğrenciyle Gerçekleştirdi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak MEB, LGS Merkezi Sınavını 1 Milyon Öğrenciyle Gerçekleştirdi için ilk yorumu yapabilirsin.