Mayıs Ayı Dış Ticaret Rakamları Açıklandı

TİM Başkanı Gültepe’nin Açıklamalarıyla Detaylar Ortaya Çıktı

Mayıs ayı dış ticaret rakamları, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’nin katılımıyla TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlenen toplantıyla açıklandı.

Mayısta Yapılan İhracat Artışı

TİM Başkanı Gültepe, mayıs ayında yüzde 11,4 artışla 24,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiklerini belirterek, “Bugüne kadarki en yüksek aylık ihracat değerimize hep beraber ihracat ailesi olarak imza attık. Ocak-mayıs dönemini kapsayan 5 aylık ihracatımız ise yüzde 4,5 artışla yaklaşık 107 milyar dolara ulaştı.” ifadelerini kullandı.

Otomotiv Sektöründe Liderlik

Gültepe, otomotiv sektörünün 3,2 milyar dolarla birinci sırada yer aldığını, otomotivi 3 milyar dolarla kimya, 1,6 milyar dolarla hazır giyim, 1,5 milyar dolarla elektrik-elektronik ve 1 milyar 466 milyon dolarla çelik sektörlerinin takip ettiğini kaydetti. Makine ile savunma ve havacılık sektörlerinin tarihlerinin en yüksek aylık ihracat rekorlarını gerçekleştirdiğini belirtti.

İhracatta Artış ve Düşüş Yaşanan Sektörler

Geçen ay 20 sektörün artış sağladığını belirten Gültepe, “Oransal olarak ihracatını en fazla artıran sektörlerimiz ise yüzde 65 ile fındık ve mamulleri, yüzde 59 ile savunma ve havacılık, yüzde 25 ile mücevher, yüzde 24 ile kimyevi maddeler ve yüzde 18 ile meyve-sebze mamulleri oldu.” dedi.

AB ve Diğer Ülkelere İhracat

Gültepe, en çok ihracatın sırasıyla Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Irak ve İtalya’ya yapıldığını belirterek, “Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, Pakistan ve Suudi Arabistan’a dikkat çekici artışlar oldu. Avrupa kıtasının toplam ihracatımızdaki payı yüzde 57’ye çıktı.” dedi.

Yüksek Maliyetler ve Destek Beklentisi

Gültepe, üretici ve ihracatçılar olarak destek beklediklerini vurgulayarak, “Üretim maliyetlerimizde artış sürerken döviz kuru yükselmek bir yana değer kaybediyor. Bu biz ihracatçılar için sürdürülebilir bir durum değil.” diye konuştu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Mayıs Ayı Dış Ticaret Rakamları Açıklandı için yorumda bulun

    Mayıs Ayı Dış Ticaret Rakamları Açıklandı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mayıs Ayı Dış Ticaret Rakamları Açıklandı için ilk yorumu yapabilirsin.