Mardin Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Siirt’te Ters Laleleri Görmek İçin Buluştu

Doğa Sporları Kulübü Üyeleri Siirt’in Şirvan İlçesi’nde Ters Laleleri Keşfetti

Mardin Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyeleri, halk arasında ‘ağlayan gelin’ olarak bilinen ve koparıldığında 244 bin 315 TL cezası olan ters laleleri görmek için Siirt’in Şirvan ilçesine hareket etti.

1500 Rakımlı Dağın Zirvesine 7 Kilometrelik Yolu Yürüyerek Ulaştılar

Endemik tür olan ters laleleri görmek için 7 kilometrelik bir yolculuk yapan sporcular, Bacavan Yaylası’ndaki 1500 rakımlı dağın zirvesine çıktı. Bahar aylarında açan ve yaklaşık 20 gün canlılığını koruyan ters laleleri gören sporcular, doğanın eşsiz güzelliklerine tanıklık etti.

‘Buraya Sahip Çıkmamız Gerekiyor’ – Hasan İmrak

Mardin Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü İl Temsilcisi Hasan İmrak, bu özel bölgeyi ziyaret ettiklerini ve herkesi bu güzellikleri görmeye davet ettiğini belirtti. İmrak, “Buraya sahip çıkmamız lazım. Bölgemize en yakın yerlerden bir tanesi, Siirt Şirvan’da yetişiyor. Buraya gelen herkes, bu eşsiz bitkiye sahip çıkmalı, onu korumalı” dedi.

‘Endemik Bitki, Çok Narin’ – Şule Yüceyurt

Ters lalelerin kısa bir süre canlılığını sürdürdüğünü ifade eden Şule Yüceyurt, bu endemik bitkinin coğrafyada nadir bulunduğunu ve çok narin olduğunu vurguladı. Yüceyurt, “Ters laleler sadece bu bölgeye özgü olduğu için korumak da o derece önemli. Nasıl görmek istiyorsak, öyle bırakmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘Görülmeye Değer Bir Yer’ – Zeynep Arslan

Zeynep Arslan ise Mardin’den ters laleleri görmek için geldiklerini ve bu doğal güzellik karşısında büyülenerek şaşırdıklarını belirtti. Arslan, “Gerçekten de görülmeye değer bir yer. Herkesi davet ediyorum ama lütfen lalelere dikkat edelim” dedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Magazin
  • Mardin Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Siirt’te Ters Laleleri Görmek İçin Buluştu
  1. Mardin Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Siirt’te Ters Laleleri Görmek İçin Buluştu için yorumda bulun

    Mardin Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Siirt’te Ters Laleleri Görmek İçin Buluştu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mardin Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Siirt’te Ters Laleleri Görmek İçin Buluştu için ilk yorumu yapabilirsin.