LGS Sonuçları ve Tercih Süreci Hakkında Bilgiler

LGS Sonuçları ve Tercih Süreci Ne Zaman?

LGS Sonuçları: 28 Haziran 2024 tarihinde açıklanacak ve www.meb.gov.tr adresinden duyurulacak. Sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

LGS Tercihleri: Tarih henüz MEB tarafından açıklanmadı, ancak geçen yıllara bakıldığında tercih sürecinin sonuçların açıklanmasının ardından ertesi hafta başlaması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl LGS sonuçları 23 Haziran’da açıklanmış, tercihler ise 3 Temmuz’da başlamıştı.

Uzmanların Değerlendirmeleri

Fatih Haktürk: 2024 LGS’nin soruları öğrencilerin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme becerilerini ölçer nitelikte. Bu yıl Türkçe ve Fen Bilimleri testlerinde uzun metinlere ve kazanım odaklı sorulara ağırlık verilmiş.

Hilal Çaça: Türkçe soruları MEB’in belirlediği kazanımlara uygun. Öğrencilerin anlam bilgisi, yorumlama ve genel okuryazarlık düzeyi ön planda tutulmuş.

Kenan Akgün: Matematik testi kazanımlara uygun ve muhakeme gücüne dayalı sorulardan oluşuyor. Geçen yıllara göre daha zor sorularla karşılaşılabilir.

Neşe Murat: Zor ve ayırt edici soruların sayısının arttığı görülüyor. Metin odaklı sorular ve geniş kapsamlı kazanımlar öne çıkıyor.

Ufuk Masat: Sorular MEB müfredatına uygun ve orta zorluk seviyesinde. Mantık ve yorumlama becerilerini test ediyor.

Rukiye Özeloğlu: İngilizce soruları dengeli bir dağılıma sahip. Sorular öğrencileri düşünmeye teşvik edecek yapıda hazırlanmış.

Şeyma Doğan: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları örnek kazanımlara uygun. Okuduğunu anlama, yorumlama ve analiz yeteneği üzerine odaklanmıştır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. LGS Sonuçları ve Tercih Süreci Hakkında Bilgiler için yorumda bulun

    LGS Sonuçları ve Tercih Süreci Hakkında Bilgiler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak LGS Sonuçları ve Tercih Süreci Hakkında Bilgiler için ilk yorumu yapabilirsin.