Kurtuluş Savaşı İnebolu Yürüyüşü Hazırlıkları Tamamlandı

İnebolu Limanı’ndan Kastamonu’ya İstiklal Yolu Yürüyüşü

Kurtuluş Savaşı döneminde İnebolu Limanı’na ulaşan silah ve cephane, Anadolu’ya sevk edildiği 95 kilometrelik güzergahta düzenlenen yürüyüşün hazırlıkları tamamlandı.

Yola Çıkış ve Varış Tarihleri Belirlendi

9 Haziran’da İnebolu’dan yola çıkacak katılımcılar, 12 Haziran’da Kastamonu’ya ulaşacak. Kastamonu Valisi Meftun Dallı, İstiklal Yolu’nun tarihi önemine vurgu yaptı.

İstiklal Yolu’nun Tarihi Rolü

Vali Dallı, Kurtuluş Savaşı yıllarında Karadeniz üzerinden gelen silah, cephane ve insanların İstiklal Yolu üzerinden cepheye taşındığını belirtti. İstiklal Yolu’nun milli park statüsüne sahip olduğunu hatırlattı.

İnebolu’nun Önemi

Dallı, Karadeniz’den gelen cephanelerin gemilerden denk kayıklarına alındığını ve mühimmatın bu yolla karaya ulaştırıldığını anlattı. İnebolu’ya 1924 yılında istiklal madalyası verildiğini belirterek, şehrin önemine vurgu yaptı.

Yürüyüşün Amacı ve Hedefi

Yürüyüşün tarihi ruhu gençlere aktarmak ve vatanın kurtuluşunu daha derinden hissettirmek amacıyla yapıldığını belirten Vali Dallı, etkinliği daha geniş kapsamlı hale getirmek istediklerini dile getirdi.

750 kişinin katılması öngörülen yürüyüşün, ulusal düzeyde tanınması ve kutlanması için çalıştıklarını ifade eden Dallı, son gün olan 12 Haziran’da Kastamonu’da çeşitli etkinliklerin yer alacağını sözlerine ekledi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Kurtuluş Savaşı İnebolu Yürüyüşü Hazırlıkları Tamamlandı için yorumda bulun

    Kurtuluş Savaşı İnebolu Yürüyüşü Hazırlıkları Tamamlandı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kurtuluş Savaşı İnebolu Yürüyüşü Hazırlıkları Tamamlandı için ilk yorumu yapabilirsin.