Karayolları Trafik Yönetmeliği Kapsamında Sürücü Belgeleri Yenileme Süreci

Eski Tip Sürücü Belgelerini Değiştirme Süresi Uzatıldı

‘Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 1 Ocak 2016’da yürürlüğe giren geçici 10’uncu maddesi gereği sürücü belgelerini değiştirme süresi 5 yıldı. Ancak, COVID-19 salgını sebebiyle eski tip belgelerin değiştirme süresi 31 Aralık 2024’e kadar uzatıldı.

Yenileme İşlemleri için Yoğun Başvuru

Bugüne kadar 25 milyon 894 bin 321 kişi sürücü belgesini yenilemek için başvuruda bulunurken, 7 milyon 159 bin 176 kişi eski tip belgelerini hala kullanmaya devam ediyor. Yenilemeyenler, ek ücret ödeyerek sürücü belgelerini değiştirmek zorunda kalacaklar.

Yenileme Sürecinde Gerekli Belgeler ve Ücretler

Eski tip sürücü belgeleri, 31 Aralık 2024’e kadar 15 lira karşılığında yenisiyle değiştirilecek. Ancak 2025’ten sonra belge yenileme ücretleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek. Bu nedenle, yıl sonuna kadar başvuruda bulunmayan sürücüler ek ücret ödemek zorunda kalabilirler.

Yenileme işlemi için gerekli belgeler arasında eski sürücü belgesi, sağlık raporu, biyometrik fotoğraf ve adres bilgileri yer alıyor. Yenilenen belgeler PTT aracılığıyla adreslere teslim ediliyor.

Başvuru Yoğunluğuna Dikkat Çağrısı

Yetkililer, yılın son aylarında beklendiği gibi başvuru yoğunluğu yaşanabileceğinden, sürücülerin mağdur olmamaları için başvurularını erken yapmaları konusunda uyarıda bulunuyor. Başvurular, Alo 199 Çağrı Merkezi, mobil uygulama veya “nvi.gov.tr” üzerinden randevu alınarak gerçekleştirilebiliyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Gündem
  • Karayolları Trafik Yönetmeliği Kapsamında Sürücü Belgeleri Yenileme Süreci
  1. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kapsamında Sürücü Belgeleri Yenileme Süreci için yorumda bulun

    Karayolları Trafik Yönetmeliği Kapsamında Sürücü Belgeleri Yenileme Süreci için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Karayolları Trafik Yönetmeliği Kapsamında Sürücü Belgeleri Yenileme Süreci için ilk yorumu yapabilirsin.