İngiltere’de Aşçılar Yazılımcıları Geride Bıraktı!

İşçi Göçünde Değişen Trendler

Financial Times’ın analizine göre İngiltere’de vasıflı işçi vizesi alan aşçı sayısı yazılımcıları geçti. İçişleri Bakanlığı verilerine göre son bir yılda 6,203 şefe vasıflı işçi vizesi verilirken, programcılara ve yazılım geliştiricilere verilen vize sayısı ise 4,280’e geriledi.

Sektörlerdeki Eğilimler

Verilere göre teknoloji sektöründe ve diğer beyaz yakalı mesleklerde işe alımlar yavaşlarken, daha düşük ücretlerin olduğu sektörlerde işgücü açığı devam ediyor. Teknoloji ve finans sektöründe verilen vizelerde sert deneme bonusu düşüşler yaşandı. Ulusal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre 2023’te göç rekor seviyelere yaklaştı.

Asyalı Göçmenlerin Artışı

Aşçılara verilen vizelerdeki artışta Güney Asyalı şeflere verilen vizelerin etkili olduğu belirtiliyor. Hintliler, Bangladeşliler ve Pakistanlılar, bu yılın ilk üç ayında verilen vizelerin büyük bir kısmını oluşturdu. İşgücü açığı devam ederken, kasaplar ve restoran yöneticileri gibi pozisyonlarda vize alanların sayısında da artış yaşandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. İngiltere’de Aşçılar Yazılımcıları Geride Bıraktı! için yorumda bulun

    İngiltere’de Aşçılar Yazılımcıları Geride Bıraktı! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İngiltere’de Aşçılar Yazılımcıları Geride Bıraktı! için ilk yorumu yapabilirsin.