İdlib’deki Saldırıda 4 Sivil Yaralandı

Serakib’deki Saldırı

İdlib’in doğusundaki Serakib ilçesinde bulunan Suriye ordusu güçleri ve İran destekli yabancı terörist gruplar, İdlib kent merkezine karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırı gerçekleştirdi.

Sivil savunma kaynaklarından alınan bilgilere göre, saldırı sonucunda 4 sivil yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.

İdlib’deki Durum

Türkiye, Rusya ve İran, 2017 yılındaki Astana toplantısında, Suriye yönetiminin kontrolünde olmayan bölgelerde 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturma kararı almıştı.

Şam yönetimi, İran destekli terörist gruplar ve Rusya’nın yardımıyla saldırılarını sürdürerek 4 bölgenin 3’ünü ele geçirdi ve İdlib’e doğru ilerledi.

Türkiye, Eylül 2018’de Rusya ile bir ateşkes anlaşması yapmış olsa da, saldırılar Mayıs 2019’da yeniden şiddetlenmişti. Ancak Türkiye ile Rusya arasında 5 Mart 2020’de sağlanan yeni mutabakat sonrasında ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

Yıllar boyunca saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil ise Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. İdlib’deki Saldırıda 4 Sivil Yaralandı için yorumda bulun

    İdlib’deki Saldırıda 4 Sivil Yaralandı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İdlib’deki Saldırıda 4 Sivil Yaralandı için ilk yorumu yapabilirsin.