HRW Raporuna Göre İsrail’in Lübnan’da Kullandığı Beyaz Fosfor Sivilleri Tehlikeye Atıyor

HRW Raporu Detaylarıyla Ortaya Koydu

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından yayımlanan rapor ve açıklamada, İsrail’in Lübnan’da beyaz fosfor kullanmasının sivillerin hayatını tehlikeye attığı belirtildi. HRW, Lübnan’ın güneyinden 47 farklı görüntüyü inceleyerek ve 8 Lübnan vatandaşıyla röportaj yaparak İsrail’in en az 17 bölgede beyaz fosfor mühimmatı kullandığını teyit etti.

Lübnan Sağlık Bakanlığından Endişe Veren Veriler

Raporda, Lübnan Sağlık Bakanlığının verilerine yer verilerek, Ekim 2023’ten bu yana beyaz fosfor kullanımından 173 kişinin yaralandığı belirtildi. Raporda adı açıklanmayan bir Belediye Başkanı, beyaz fosfor kullanımı sonrası hastaneye kaldırılan 2 sivilin evlerinde olduklarını ve yaşadıkları bölgede nüfusun yoğun olduğunu ifade etti.

İsrail’in Eylemleri Sivilleri Evlerinden Etmeye Neden Oluyor

HRW’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölümü’nde çalışan Ramzi Kaiss, İsrail’in kalabalık bölgelerde beyaz fosfor mühimmatı kullanmasının sivilleri evlerinden ettiğini ve zarar verdiğini vurgulayarak, yakıcı malzeme içeren silahlar için daha sıkı yasal düzenlemelerin gerekliliğine dikkat çekti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Dünya
  • HRW Raporuna Göre İsrail’in Lübnan’da Kullandığı Beyaz Fosfor Sivilleri Tehlikeye Atıyor
  1. HRW Raporuna Göre İsrail’in Lübnan’da Kullandığı Beyaz Fosfor Sivilleri Tehlikeye Atıyor için yorumda bulun

    HRW Raporuna Göre İsrail’in Lübnan’da Kullandığı Beyaz Fosfor Sivilleri Tehlikeye Atıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak HRW Raporuna Göre İsrail’in Lübnan’da Kullandığı Beyaz Fosfor Sivilleri Tehlikeye Atıyor için ilk yorumu yapabilirsin.