Guterres, UNCTAD’ın 60. Yıl Dönümü Liderler Forumu’nda Konuştu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, UNCTAD’ın 60. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Liderler Forumu’nda önemli açıklamalarda bulundu. Guterres’in konuşmasıyla ilgili detaylar şöyle:

UNCTAD’ın Geçmişi ve Katkıları

Guterres, UNCTAD’ın köklü geçmişine vurgu yaparak, kuruluşun uluslararası finansal yapının reformuna katkı sağladığını belirtti. UNCTAD’ın uluslararası müzakereleri etkileyerek ve çok taraflılığı ilerleterek küresel düzeyde değişim için önemli bir güç olduğunu ifade etti.

Küresel Sorunlar ve UNCTAD’ın Rolü

Genel Sekreter Guterres, jeopolitik gerilimlerin arttığı, eşitsizliklerin derinleştiği ve iklim krizinin gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkilediği bir dönemde UNCTAD’ın netliği ve kararlılığının büyük önem taşıdığını vurguladı. Yoksulluk, açlık ve küresel borç artışı gibi sorunlarla karşı karşıya olunduğunu belirten Guterres, uluslararası finansal yapının işlevsiz ve adaletsiz olduğunu dile getirdi.

UNCTAD’ın Yeni Yönelimleri

Guterres, UNCTAD’ın genel sekreteri Rebeca Grynspan’ın başlattığı reform çalışmalarını desteklediğini belirterek, yeni “marka çalışması”nın gelişmekte olan ülkeleri korumayı ve erişimi genişletmeyi hedeflediğini vurguladı. UNCTAD’ın, uluslararası ticaret sistemindeki zorlukları aşmak ve parçalanmayı engellemek için önemli bir rol üstlendiğini ifade etti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Guterres, UNCTAD’ın 60. Yıl Dönümü Liderler Forumu’nda Konuştu için yorumda bulun

    Guterres, UNCTAD’ın 60. Yıl Dönümü Liderler Forumu’nda Konuştu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Guterres, UNCTAD’ın 60. Yıl Dönümü Liderler Forumu’nda Konuştu için ilk yorumu yapabilirsin.