Eski Tip Ehliyetlerin Yenilenme Süresi Uzatıldı

Ehliyet Yenilemeyenlere 2025 Yılından İtibaren Cezai İşlem

Eski tip ehliyetlerin değişim süresi aslında 31 Aralık 2022’de sona erecekti. Ancak Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından ehliyet yenileme süresi uzatıldı. Ancak, ehliyet yenileme işlemi gerçekleştirmeyen sürücülere 2025 yılından itibaren idari para cezası verilecek.

Ehliyet Yenileme Maliyetleri

Eski tip sürücü belgeleri, 31 Aralık 2024’e kadar 13 lira değerli kağıt bedeli ve 2 lira vakıf payı ile indirimli olarak toplam 15 lira karşılığında yenisiyle değiştirilecek. 1 Ocak 2025’ten sonra eski tip sürücü belgelerini yenilemek isteyenlerin ise sürücü belgesi harç ücreti, değerli kağıt bedeli ile vakıf payı bedelini tam yatırmaları gerekecek. B sınıfı sürücü belgesi için bu tutar 2024’te toplam 5 bin 165 lira olarak belirlenmişti.

Başvuru Süreci ve Uyarılar

Yetkililer, yılın son aylarında yaşanabilecek başvuru yoğunluğu nedeniyle vatandaşların mağdur olmaması için başvurularını erken yapmalarını tavsiye ediyor. Sürücü belgesini yenilemek isteyenler, Alo 199 Çağrı Merkezi, mobil uygulama veya “nvi.gov.tr” üzerinden randevu alarak gerekli evrakları tamamlayıp nüfus müdürlüklerine başvurabiliyor.

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler

Ehliyetini yenilemek isteyenlerin eski sürücü belgesini ibraz etmeleri, 15 liralık başvuru ücretini ödemeleri, yetkili sağlık kuruluşlarından alınmış sürücü sağlık raporunu sunmaları, son 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf ve Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nde (MERNİS) kayıtlı açık adreslerini bildirmeleri gerekiyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Eski Tip Ehliyetlerin Yenilenme Süresi Uzatıldı için yorumda bulun

    Eski Tip Ehliyetlerin Yenilenme Süresi Uzatıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Eski Tip Ehliyetlerin Yenilenme Süresi Uzatıldı için ilk yorumu yapabilirsin.