Emtia Piyasasında Geçen Hafta Neler Yaşandı?

ABD’de Enflasyon Endişeleri ve Doların Zayıflaması Emtia Piyasasını Etkiledi

Geçen hafta emtia piyasasında genel olarak yükseliş eğilimi hakimdi. ABD’de enflasyona dair endişelerin artması ve dolara olan talebin azalması, emtia gruplarına olumlu yansıdı. Ülkede Tüketici Fiyat Endeksi’nin beklentilerin altında artmasının, enflasyonun yavaşladığına işaret etmesi ve faiz indirimi beklentilerini artırması, emtia piyasasında risk iştahını artırdı.

ABD’nin Çin’e Yaptırım Kararları ve Arz Endişeleri

ABD’nin Çin’e yönelik yaptırım kararlarına karşılık Çin’den gelebilecek misilleme endişeleri, emtia piyasasında arz endişelerini tetikledi. Fed’in faiz indirimlerine dair güçlenen beklentiler, ABD’nin yaptırım kararları ve Çin’in ekonomisini desteklemek için attığı adımlarla geçen hafta sert yükselişler yaşanırken, tarım grubu negatif ayrıştı.

Altın, Gümüş, Platin ve Paladyum Değer Kazandı

Geçen hafta ons bazında altın yüzde 2,3, gümüş yüzde 11,5, platin yüzde 8,6, paladyum yüzde 3,1 değer kazandı. Gümüşün onsu, 31,59 dolarla Şubat 2013’ten bu yana en yüksek seviyeyi test etti. ABD’nin petrol hariç ithalat fiyat endeksinin büyük artışı, değerli metallerde sert yükselişlere neden oldu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Emtia Piyasasında Geçen Hafta Neler Yaşandı? için yorumda bulun

    Emtia Piyasasında Geçen Hafta Neler Yaşandı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Emtia Piyasasında Geçen Hafta Neler Yaşandı? için ilk yorumu yapabilirsin.