EMEP Bursa’da sınırı aşan asgari talep!

BURSA (İGFA) – Emek Partisi Bursa İl Başkanı Hasan Özaydın, ‘İnsan onuruna yaraşan, vergiden muaf bir asgari ücret talebinde’ bulundu.

Konuyla ilgili Kent Meydanı’nda basın açıkaması yapan Başkan Özaydın, asgari ücretin bir ülkede emeğe, emekçilere verilen değerin göstergesi, ülkedeki refah düzeyinin, gelir dağılımının, devletin yurttaşları için reva gördüğü yaşam seviyesinin en önemli ölçütü olduğunu belirtti.

OECD ülkeleri ortalamasına göre her 10 çalışandan sadece birinin asgari ücretle çalışıyorken, Türkiye’de ücretlilerin neredeyse yüzde 60’ının asgari ücret karşılığında çalışmaya mecbur bırakıldığını ifade eden Özaydın, “İşçileri daha az ücretle nasıl daha çok çalıştıracağından başka kaygısı olmayan patronların, patronları nasıl daha çok ihya ederim diyen hükümetin karnelerine baktığımızda asgari ücretin bırakalım yoksulluk sınırını açlık sınırını dahi aşamayacağını bugünden görebiliyoruz” dedi.

“ARTAN ENFLASYON KARŞISINDA ÜCRETLER ERİDİ”

İktidar sahipleri; halkın bırakın insanca yaşamayı, temel gıda maddelerini alamadığını,milyonlarca insanın işsizlikten perişan olduğunu görmezden gelerek, ülkemizde asgari ücretin dünya ülkelerinin üzerinde olduğunu ifade edebiliyorlar” diyen Özaydın,“Bugün milyonlarca emekçi kuru ekmeğe çalışmaktadır. Artan enflasyon karşısında eriyen ücretler ve düşen alım gücü nedeniyle işçiler aileleriyle birlikte sağlıklı beslenme bir yana doyacak kadar bile ücretten mahrum durumdadır. Asgari ücretten vergi alınmayacak diyen AKP iktidarı, “vergi dilimi” hesap oyunlarıyla işçilerin sırtına binen gelir vergisi yükünü de artırmıştır.Emekçiler yoksulluğun pençesinde kıvranırken ülkenin en büyük toplu iş sözleşmesi özelliği taşıyan asgari ücretin “Rakam belli olsa da kurtulsak.” anlayışıyla ele alınamayacağı açıktır. Çıtayı açlık sınırı olan 7 bin 785 TL’ye dayamak, 8 bini geçsin, 10 bini bulsun veya 10 bin üzeri olsun sözleri de baştan açlığa mahkûm, yoksulluk sınırının altında asgari bile olmayan yaşamı kabul etmek ve ettirmektir” diye konuştu.

Öte yandan Emek Partisi Bursa İl Başkanı Hasan Özaydın taleplerini şöyle sıraladı:

•    Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı değiştirilerek en az %50 oranında işçi temsiliyeti sağlanmalı ve uyuşmazlık durumunda grev hakkını da içermelidir.
•    Vergide adalet sağlanmalı, insanca yaşayacak bir ücret verilmelidir.
•    KDV başta olmak üzere halkın sırtındaki dolaylı vergiler kaldırılmalı, zenginlere servet vergisi getirilmelidir.
•    İşçi emekçilerin eriyen ücretleri gerçek enflasyon oranında arttırılmalıdır.
•    Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalıdır.

Kaynak

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

  1. EMEP Bursa’da sınırı aşan asgari talep! için yorumda bulun

    EMEP Bursa’da sınırı aşan asgari talep! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak EMEP Bursa’da sınırı aşan asgari talep! için ilk yorumu yapabilirsin.