Edirne Keşan’da Saros Çalıştayı gerçekleştirildi

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Edirne’de Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen Saros Çalıştayı’na Edirne Valisi H.Kürşat Kırbıyık, Vali Yardımcıları Ali Uysal, Eyyüp Batuhan Ciğerci, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Enez Kaymakamı Cafer Ekinci, Edirne İl Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, Edirne Jandarma Komutanı Albay Taşkın Keleş, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer,Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Şapçı, kurum müdürleri ve bölgede hizmet veren turizm işletmelerinin sahipleri, STK temsilcileri ve Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan köy muhtarları katıldı.

KTSO Başkanı İsmail Şapçı, çalıştayın bölgede turizm sektörünün ihtiyaçlarının, taleplerinin ve sorunlarının görüşüldüğü ve tüm paydaşların işbirliğinde kollektif bilinç ile bölgemiz gelişmesi ve kalkınması için gerçekleştirildiğini vurguladı. Bölgesel ekonomide tarımdan sonra turizm sektörünün bölgenin gelişmesi ve büyümesi için en önemli sektör ve en çok katma değer sağlayan etken olduğunu ifade eden Şapçı, “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak turizm sektörümüzün gelişmesi için özellikle başarı ile tamamladığımız Avrupa Birliği projelerimiz ile hem pandemi döneminde hem de sonrasında bölgemizin Turizm olanaklarını ve Alternatif Turizm Çeşitlerini uluslararası platformlarda tanıtımını sağladık. Ulusal ve Uluslararası turizm fuarları, seminerleri, zirveleri ve etkinliklerine Odamız olarak katılım sağlayarak gerek coğrafi işaretli ürünlerimizi, gerek Saros Köfrezimizi gerek ise bölgemizin diğer tüm turizm çeşitlerini yerli ve yabancı turistlere tanıtarak bölgemizin bilinirliğinin ve tanıtımını arttırdık. Bölgemiz turizminde kalitesinin ve seviyesinin arttırılması için yerli ve yabancı yatırımcılar, TÜRSAB, Turizm Birlikleri ve Dernekleri ile de görüşerek bölgemizde turizm yatırımlarının gelişmesi için girişimlerde bulunduk ve devam ediyoruz” dedi.

Edirne Valisi H.Kürşat Kırbıyık, Edirne’nin Saros’u da içine alan şekilde muhteşem bir turizm potansiyeline sahip olduğuna vurgu yaptı.

Sadece sınır kapıları ele alındığında mevcut bulunan 4 sınır kapısından 11 ayın sonu itibari ile 5 milyon 600 bin kişinin giriş yaptığını ifade eden Vali Kırbıyık, “Bu rakam geçen yılın tamamında 3 milyon 500 bindi. 3 milyon 500 binden neredeyse 5 milyon 600 bine geldik, yıl sonuna kadar da bu rakamın 6 milyonu aşacağını öngörüyoruz” dedi.

Edirne’de bin 368 adet tescilli tarihi kültürel varlığın varlığına dikkati çeken Vali Kırbıyık, “İnanılmaz bir zenginliğimiz var. Bu destinasyon içersinde tarih var, kültür var,  inanç turizmi, doğa turizmi var ve Saros’la birlikte hem denizin hem doğa turizminin devreye girdiğini görüyoruz. Yani Türk İslam devletinin büyük bir eseri olan sermayeden bahsediyoruz, diğer yönüyle döviz turizmi anlamında İstanbul’a en yakın bölgelerden biri olarak bu imkanı sağlayan Saros Körfezi‘nden bahsediyoruz. İkisinin de aynı coğrafyada bulunması aynı destinasyon da bulunması bizim için inanılmaz bir zenginlik. Bu noktada Saros’u ön plana çıkartacak fazla özelliği var, Saros’un yıllar itibari ile bu özelliklerini kullanarak belli bir noktaya da geldiğini görüyoruz.  Bizim bugün yapacağımız bir stratejik planlama faaliyeti, stratejik planlamanın biliyorsunuz belli etapları var. Birinci etabında neredeyiz sorusunu soruyoruz ki bu soruyu mevcut durum analizi yaparak ortaya koyuyoruz” diye konuştu.

Vali Kırbıyık, Saros’ta çok başlılığın en büyük sorun olduğunu belirterek, kısa olan sezonu uzatmak için alternatif yöntemlerin bulunması gerektiğine vurgu yaptı.

“ALAN BAŞKANLIĞI’NI KURMALIYIZ”

Hemen yanı başlarındaki Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nı örnek gösteren Vali Kırbıyık,  “Muhakkak burada tartışmalıyız bence bölge için yeni bir alternatif ve geleceğine yönelik kararlı adımlar atabileceğimiz bir imkan tanıyacaktır. Bunun avantajını bir çok noktada göreceğiz. Örneğin bölgede bir çok balıkçı barınağı var, limanlar var, ama turizm amaçlı bir tane limanımız yok. Nerede balıkçılık yapacağız, nerede turizm amaçlı bir liman kullanacağız,  bunu da belirlememişiz.  Bunların hepsini bir alan başkanlığıyla rahatlıkla yerine getirilebileceğini değerlendiriyoruz.  Bu noktada biraz sonra kültür müdürümüzde mevcut durumu bir sunum halinde sizlerle paylaşacak. Sonrasında çalıştayın ucu açık sizlerin görüş ve önerilerini de almak istiyoruz” dedi.

Vali Kırbıyık’tan sonra söz alan Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Soytürk’de bir sunum yaparak Saros ile ilgili bir sunum gerçekleşirdi.

Soytürk’ün sunumu sonrasında basın mensuplarının salon dışına davet edilmesi ile birlikte Çalıştay basına kapalı olarak, katılımcıların görüş ve önerilerini sunması ile sona erdi.

Kaynak

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

  • Ana Sayfa
  • Edirne Keşan’da Saros Çalıştayı gerçekleştirildi
  1. Edirne Keşan’da Saros Çalıştayı gerçekleştirildi için yorumda bulun

    Edirne Keşan’da Saros Çalıştayı gerçekleştirildi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Edirne Keşan’da Saros Çalıştayı gerçekleştirildi için ilk yorumu yapabilirsin.