DSÖ: COVID-19 Salgını Beklenen Yaşam Süresini Düşürdü

DSÖ: İyileşmeler ve İlerlemeler Tersine Döndü

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, dünya genelindeki ortalama yaşam süresinde meydana gelen iyileşmeler ve ilerlemeler, COVID-19 salgını sırasında tersine döndü. 2019-2021 yıllarında salgın nedeniyle beklenen yaşam süresinin 1,8 yıl azalarak ortalama 71,4 yıla düştüğü belirtildi.

DSÖ Genel Direktörü: 10 Yıllık Kazanım Tersine Çevrildi

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “COVID-19 salgını sadece 2 yıl içinde, beklenen yaşam süresinde 10 yıllık bir kazanımı tersine çevirdi.” ifadesini kullandı. Ghebreyesus, gelecek nesilleri korumak amacıyla ülkelerin küresel bir salgın anlaşması üzerinde uzlaşmaları gerektiğinin altını çizdi.

Amerika Kıtası ve Güneydoğu Asya En Çok Etkilenen Yerler

DSÖ’nün “Dünya Sağlık İstatistikleri 2024” raporuna göre, Amerika kıtası ve Güneydoğu Asya ülkeleri, COVID-19 salgınından en çok etkilenen yerler arasında yer alıyor. Raporda, Kovid-19’un 2020 ve 2021 yıllarında Amerika kıtasında en sık rastlanan ölüm nedeni olduğu vurgulandı. Öte yandan, Batı Pasifik ülkelerinin Kovid-19 salgınının ilk iki yılında virüsten asgari düzeyde etkilendiği belirtildi.

Beklenen yaşam süresi, bir kişinin ortalama ne kadar yaşadığını ortaya koyan istatistiki bir ölçüttür.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. DSÖ: COVID-19 Salgını Beklenen Yaşam Süresini Düşürdü için yorumda bulun

    DSÖ: COVID-19 Salgını Beklenen Yaşam Süresini Düşürdü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak DSÖ: COVID-19 Salgını Beklenen Yaşam Süresini Düşürdü için ilk yorumu yapabilirsin.